movakelinenglish

کارت اقامت دائم کانادا

Image

کارت اقامت دائم کانادا (Permanent Resident Card) یا همان کارت PR برای افرادی صادر می شود که اقامت دائم کانادا را دارند ولی هنوز شهروند کانادا نشده اند. مدت زمان اعتبار این کارت که یک مدرک مهم شناسایی با اعتبار 5 سال می باشد.

این کارت اولین بار در سال 2002 صادر شد که اطلاعات بایومتریک فرد روی آن درج شده است.

به چه کسی "مقیم دائم کانادا" گفته می شود؟
مقیم دائم کانادا به فردی گفته می شود که در پاسپورت خود دارای ویزای ورود به کانادا به عنوان مقیم دائم است و به خاک کانادا وارد شده است (اصطلاحا "Land" شده است) ولی هنوز سیتی زن نشده است. همچنین این فرد ممکن است مقیم دائم کشوری دیگر مانند کشور محل تولد خود باشد.

توجه: افرادی که به صورت موقت در کانادا هستند، مانند افراد دارای ویزای دانشجویی، ویزای کار، ویزای توریستی و ... مقیم دائم کانادا نمی باشند.

دارنده کارت اقامت دائم کانادا دارای حقوق زیر است:
- از مزایای قانونی و رایگان دولت کانادا که به شهروندان خود ارائه می دهد برخوردار است، مانند دریافت کارت خدمات بیمه درمانی رایگان Health/Santé
- هزینه تحصیل فرد یک دهم دانشجوی بین المللی است.
- به راحتی در هر کجای کانادا می توانند به تحصیل، اقامت و کار بپردازند.
- می تواند به راحتی بعد از گذراندن مدت زمان مشخص (در حال حاضر 3 سال در یک دوره 5 ساله) برای دریافت پاسپورت و سیتیزن شیپی کانادا اقدام کند.
- تحت حمایت قانونی دولت کانادا طبق قانون مصوب دولت فدرال است.

دارنده کارت اقامت دائم کانادا دارای چه حقوقی نیست:
- حق رای دادن و یا انتخاب شدن در انتخابات رسمی کانادا ندارد.
- امکان اشتغال در ادارات و موسسات امنیتی را ندارد.

کی و چگونه کارت اقامت دائم کانادا به فرد اعطاء می شود؟
کانادا کشوری وسیع با ملیت های مختلف می باشد، و راه های زیادی برای کسب اقامت توسط اداره مهاجرت و شهروندی ارائه شده است.

در زیر روش های کسب اقامت کانادا بیان شده است:

اسپانسر شیپ فامیلی Family sponsorship

در این برنامه شما می توانید اعضا خانواده خود را مانند همسر، پدر و مادر را مقیم کانادا نمایید. (برای آشنایی بیشتر با این برنامه لطفا کلیک کنید)

برای مشاهده شرایط لازم برای اقامت در کانادا و گزینه هایی که شما به عنوان مقیم دائم کانادا خواهید داشت، کلیک کنید.

قوانین

1- اگر در زمان ورود به کانادا آدرس محل اقامت خود را در فرم ها اعلام کنید، معمولا در کمتر از 90 روز کارت PR خود را از طریق پست دریافت می کنید.
2- اگر در هنگام ورود به کانادا، آدرس خود را به اداره مهاجرت اعلام نکنید، می بایست در کمتر از 180 روز آدرس خود را به صورت آنلاین به اطلاع اداره مهاجرت کانادا برسانید.
3- در هنگام دریافت کارت پرواز در فرودگاه، به یاد داشته باشید که باید کارت PR معتبر یا برگ سفر برای ورود مقیم دائم ارائه دهید. اگر یکی از دو کارت PR یا گواهی PRTD را نداشته باشید، کارت پرواز برای شما صادر نخواهد شد.
4- کارت PR هر پنج سال منقضی می شود، لذا باید ضمن کنترل تاریخ اعتبار آن، حداقل 6 ماه  قبل از مسافرت به خارج از کانادا، برای صدور کارت جدید درخواست نمایید.
5- مسئولیت چک کردن تاریخ انقضای کارت PR بر عهده خود فرد می باشد. تاریخ انقضا بر روی کارت نوشته شده است. اگر کارت PR شما منقضی شده است و یا ظرف مدت 6 ماه آینده منقضی می شود، برای تمدید کارت PR اقدام کنید.
6- اگر شما در کانادا هستید و در حال حاضر کارت پی آر ندارید و یا کارت پی آر شما منقضی شده است، کلیک کنید.
7- اگر خارج از کانادا هستید و کارت PR خود را به همراه ندارید یا کارت شما منقضی شده است کار دشواری در پیش رو دارید. شما باید برای دریافت برگ سفر اقدام کنید، کلیک کنید.
8- بهتر است قبل از سفر، وضعیت اعتبار کارت PR خود را بررسی کنید. برای بررسی وضعیت کارت PR، کلیک کنید.
9- اگر کارت PR شما گم شود و یا به سرقت رفته و یا معدوم شود، اگر در داخل کانادا هستید، بلافاصله با اداره تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) با شماره تلفن 2100-242-888- 1 تماس بگیرید و در صورتی که در خارج از کانادا هستید، مراتب را به نزدیک ترین دفتر صدور ویزای کانادا اطلاع دهید.

توجه:
- اگر دارای اقامت دائم کانادا بوده اید و دیگر شرایط لازم برای حفظ اقامت دائم کانادا را ندارید، بنابراین برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارید. مطابق مقررات قبل از اینکه برای هر نوع ویزا مانند ویزای ویزیتوری یا درخواست اقامت دائم جدید یا درخواست گواهی اجازه سفر الکترونیکی (Electronic Travel Authorization or eTA) اقدام کنید، باید اول اقدام به ابطال کارت اقامت دائم خود کنید سپس درخواست هر نوع ویرای کانادا کنید در صورتی که کارت اقامت دائم خود را داوطلبانه باطل نکنید با هر نوع درخواست ویزای کانادای شما مخالفت می شود.
 - اگر می خواهید از وضعیت اقامت دائم انصراف دهید، کلیک کنید.

آیا اقامت دائم کانادا باید تمدید شود، چگونه و کی؟
وقتی شما با ویزای اقامت دائم وارد کانادا شدید، کارت اقامت دائم PR برای شما صادر می شود که تا 5 سال اعتبار دارد و بهتر است قبل از پایان مهلت اعتبار آن شرایط دریافت شهروندی را کسب نموده و برای شهروندی کانادا اقدام کنید. هرگاه شرایط  دریافت شهروندی کانادا را نداشتید لااقل شرایط حفظ اقامت و تمدید کارت را داشته باشید و منتظر سخت گیری های جدی وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا باشید. فرد مقیم کانادا Permanent Resident ممکن است به دلیل رعایت نکردن شرایط قانونی، اقامت خود را از دست بدهد.


برای تجدید کارتی که تاریخ اعتبار آن در شرف انقضا باشد و یا برای گرفتن کارت المثنی، کارت PR گمشده و یا سرقت شده، شما باید مراحل زیر را طی نمایید:

- فرم های تقاضای کارت اقامت دائم (PR Card) را تهیه نمایید.
- عکس مناسب برای کارت PR تهیه کنید. 
- راهنمای مربوطه را مطالعه و فرم درخواست را کامل نمایید. 
- مدارک لازم را به فرم درخواست ضمیمه نمایید. 
- هزینه تعیین شده را پرداخت نموده و رسید اصلی را نگهداری کنید.
- فرم درخواست و مدارک را به وسيله پست ارسال نمایید.

توجه داشته باشید که پس از بررسی دقیق اطلاعات و مدارک و داشتن شرایط تمدید، کارت جدید صادر می شود. وزارت مهاجرت این کارت را به خارج از کانادا پست نخواهد کرد. لذا اگر شما خارج از کانادا هستید باید قبل از پایان اعتبار کارت خود به کانادا برگردید و در صورتی که تاریخ اعتبار آن گذشته باشد باید درخواست صدور مجوز ورود به کانادا بدون داشتن کارت معتبر اقامت دائم بدهید (Travel Document) که در بسیاری از موارد با صدور آن مخالفت می شود و ممکن است به همین راحتی اقامت دائم خود را از دست دهید.
یکی از شرایط مهم در صدور کارت، الزام به حضور در کانادا به مدت ۷۳۰ روز در مدت اعتبار ۵ ساله کارت می باشد. اگر این زمان را در کانادا نباشید و درخواست تمدید دهید در حقیقت اعلام کرده اید که الزام اقامتی خود را رعایت نکرده اید و این می تواند منجر به مشکلات عدیده در موافقت اداره مهاجرت با صدور کارت جدید PR و از دست دادن اقامت دائم شود. 

برای محاسبه این مدت فرد باید:
- مدارک حضور و سکونت خود در داخل کانادا را ارائه کند. (ارائه پرینت و گردش مالی حساب شما در کانادا به تنهایی کافی نیست)

- آماده باشد پاسپورت یا پاسپورت های ایرانی خود را از زمانی که با اقامت دائم وارد کانادا شد به وزارت مهاجرت ارائه کند.

برای محاسبه این مدت در خارج از کانادا فرد باید:
- همراه یک سیتیزن کانادا (فرد دارای پاسپورت) به عنوان همسر قانونی باشد. امکان محاسبه حضور در خارج از کانادا برای فرزند زیر ۱۸ سال همراه پدر یا مادر سیتیزن کانادا نیز قابل قبول است.
- در استخدام یک سازمان دولتی کانادایی به صورت تمام وقت باشد، مانند سربازان ارتش کانادا در دیگر کشورها.

توجه: تمدید کارت PR کانادا فقط در صورتی که کمتر از ۶ ماه به پایان اعتبار آن مانده امکان پذیر است.

نکات امنیتی:
- کارت PR خود را همیشه با خود حمل نکنید و ضمن نگهداری آن در محلی امن، فقط در صورت نیاز به اثبات وضعیت خود از آن استفاده نمایید.
- توصیه می شود در هنگام مسافرت یک فتوکپی از کارت تهیه نموده و آن را در محلی امن نگهداری نمایید.
- برای مشاهده فرمت عکس مناسب برای کارت پی آر، کلیک کنید.
- اگر اداره مهاجرت کانادا مشخصات کارت PR شما را به اشتباه چاپ کرده است، می توانید با پر کردن فرم های لازم (کلیک کنید) نسبت به تصحیح آن اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که تعداد کاراکتر مجاز برای کارت هایی که قبل از تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵ چاپ شده اند، نام حداکثر ۱۵ کاراکتر و نام خانوادگی حداکثر ۲۰ کاراکتر می باشد و برای کارت هایی که بعد از تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵ چاپ شده اند، نام حداکثر ۲۸ کاراکتر و نام خانوادگی حداکثر ۲۸ کاراکتر در نظر گرفته شده است؛ بنابراین اگر اسم شما بیش از این مقدار باشد، روی کارت به صورت خلاصه چاپ خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز