movakelinenglish

ARRIMA

افراد بیشماری از متخصصین سرتاسر دنیا استان کبک بزرگترین استان در کانادا که از نظر وسعت از ایران هم بزرگ تر است را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می کنند. وزارت مهاجرت کبک MIDI برای جذب نیروی کار ماهر، برنامه اقامتی ویژه ای طراحی کرده که به آن آریما ARRIMA می گوید. پس از بررسی پرونده های کاندیدا ها در یک سیستم امتیاز بندی Experssion Of Interest مجوز اقامت در کبک CSQ را صادر و دولت فدرال کانادا پس از بررسی سوابق امنیتی و انجام مدیکال به این گروه از افراد اقامت دایم کانادا را می دهد. سیستم مهاجر پذیری کبک هر ساله تغییرات و محدودیت های جدیدی را تجربه می کند.

arrima quebec expression of interest

چه کسانی واجد شرایط این برنامه هستند؟

 از تاریخ 18 سپتامبر 2018 دولت کبک پرونده های جدید در برنامه نیروی متخصص این استان را تنها در چارچوب برنامه ARRIMA یا همان سیستم ابراز علاقمندی که به عنوان سیستم اکسپرس اینتری کبک هم از آن یاد می شود بررسی و ارزیابی می کند. جدول سیستم امتیاز بندی ARRIMA بر اساس مدرک تحصیلی، سن، الویت رشته تحصیلی، سابقه کاری و مدرک زبان فرانسه که از اهمیت بالایی برخوردار است (حداقل نمره B2) تشکیل شده است. شما در صورت داشتن حد اقل امتیاز لازم می توانید در انتظار بمانید تا انتخاب شوید.

اگر متقاضی دارنده مدرک فرانسه B2, ساکن و شاغل در کبک (دارنده ویزای کار) و یا دانشجوی فارغ التحصیل مراکز علمی (دانشگاه یا کالج) در کبک طی ۲ سال اخیر باشد اولویت اول در انتخاب خواهد بود.

جزییات سیستم رتبه بندی کبک برنامه ی نیروی کار ماهر کبک 

وزارت مهاجرت کبک یا همان MIDI، کاندیداهای (متقاضیان) برنامه ی نیروی ماهر کبک را دریک سیستم رتبه بندی قرار می دهد که به اختصار EOI شناخته می شود و بر این اساس کاندیداهای واجد شرایط در دو دسته بندی قرار می گیرند:

- در استان کبک سکونت دارند. این افراد (پیشنهاد کاری با LMIA) دارند و در حال حاضر به طور تمام وقت در کبک مشغول به کار می باشند و دارای شش ماه سابقه کار در کبک هستند و یا در حال حاضر با ویزای قانونی از یک موسسه ی آموزشی کبک در این استان ساکن هستند (پناهنده گان قبول نمی شوند) و در کبک زندگی می کنند.

توجه: متقاضیان واجد شرایطی که با ویزای کار شاغل و ساکن کبک هستند باید هنگام پذیرش در این سیستم امتیاز دهی دارنده ویزای کاری باشند که برای 12 ماه پیش رو یا بیشتر اعتبار داشته باشد. 

- خارج از کبک زندگی می کنند.

معیارهای رتبه بندی :

متقاضیان بر اساس جدولی بر اساس معیارهای زیر امتیاز گرفته و در نهایت رتبه بندی می شوند.

1- سن
2- مدرک تحصیلی کسب شده در کبک
3- سابقه کار در کبک (سابقه کار در کانادا و آمریکا هم امتیاز دارد)
4- سطح بالای زبان فرانسه
5- سطح قابل قبول زبان انگلیسی
6- تحصیلات دانشگاهی در خارج از کبک
7- در صورت تاهل، سطح قابل قبول زبان فرانسه و تحصیلات همسر

متقاضیان برای ترکیبی از قابلیت انتقال مهارت ها با سطح زبان فرانسه که در زیر مشخص شده نیز امتیاز کسب می کنند:

1- تحصیلات همراه با سطح بالای مدرک زبان فرانسه خود  و در صورت تاهل سطح زبان همسرشان
2- تحصیلات همراه با سابقه کار در کانادا یا آمریکا و سطح زبان فرانسه
3- سابقه کار خارج از کانادا و آمریکا همراه با سطح زبان فرانسه
4- سابقه کار خارج از کانادا همراه با سابقه کار در کانادا و امریکا و سطح زبان فرانسه

اما کاندیدهایی که در خارج از کبک زندگی می کنند رقابت شان سخت تر است و اضافه بر معیارهای رتبه بندی بالا فاکتور شغل و حرفه ای که در لیست مشاغل مورد نیاز کبک، امتیاز می گیرند که اگر شغل و حرفه این گروه از متقاضیان در لیست یاد شده نباشد به وافع شانسی برای انتخاب ندارند.

بر اساس آنچه تا کنون راجع به سیستم EOI کبک با سیستم EOI برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری دولت فدرال وجود دارد شفافیت برنامه اکسپرس اینتری دولت فدرال است. دعوتنامه های اکسپرس اینتری فدرال بر اساس رتبه بندی برنامه اکسپرس اینتری، متقاضی صادر می شوند، در حالی که یک کاندید برنامه کبک  صدور دعوتنامه ARRIMA را نمی تواند به روشنی تشخیص دهد و از نظم خاصی پیروی نمی کند. با این وجود آنچه را که می توان تاکید کرد، دولت کنونی کبک در سال ۲۰۲۰ و سال های پیش رو، کاندیدهایی را انتخاب می کند که علاوه بر سطح بالای زبان فرانسه نیاز بازار کار استان کبک را تامین می کنند. 

فرآیند مهاجرت به کبک
متقاضیان ابتدا باید در سیستم ARRIMA پروفایل ایجاد کنند. وزارت مهاجرت کبک به صورت دوره ای، از میان افراد موجود در سیستم ARRIMA بالاترین امتیازها را با توجه به محدودیت در تعداد پذیرش هر دوره انتخاب می کند و برای آن ها دعوت نامه ITA صادر می کند. این گروه از منتخبین طی مراحل زیر به اقامت دائم کانادا می رسند.

چگونه اقدام کنیم؟

1- متقاضی پس از اطمینان از داشتن حدنصاب امتیاز لازم، ابتدا تقاضای خود را از طریق آنلاین و در سیستم ARRIMA ارائه می دهد. شما با ساختن پروفایل در سیستم آنلاین "مون پروژه" کبک، باید تمام مدارک تحصیلی، سوابق کاری و مدرک دانش زبان فرانسه و انگلیسی خود را وارد پروفایل کنید و منتظر بمانید تا بر اساس اولویت در جدول پذیرش و بالاترین امتیازات موجود در سیستم، دعوت نامه برای اقدام دریافت کنید. 

۲- گزینش Sélection: با دریافت دعوت نامه شما در یک مدت کوتاه و معین باید لیست مدارک خواسته شده را کامل و ارسال کنید تا پس از بررسی و اطمینان از کامل و واقعی بودن، با اقامت شما موافقت شود، در این صورت افسر اداره مهاجرت کبک، اقدام به صدور گواهی (CSQ (Certificat de Sélection du Québec می نماید.
۳- پذیرش Admission: قبولی در مرحله گزینش به معنی اخذ اقامت نمی باشد و می بایست سایر مراحل توسط دولت فدرال کانادا که شامل انجام آزمایشات پزشکی و چک امنیتی است نیز انجام گیرد تا در نهایت ویزای افرادی که با اقامت دائم آن ها موافقت شده، برای شما صادر گردد.

لطفا به یاد داشته باشید کسانی می توانند از این طریق اقدام کنند که قصد خود را برای کار و زندگی در استان کبک اعلام کنند. 


جهت کسب اطلاعات بیشتر و محاسبه امتیاز خود با ما تماس بگیرید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز