movakelinenglish

گواهی عدم سو پیشینه برای متقاضیان دریافت اقامت کانادا

صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور به چه صورت می باشد؟

روش اول: از طریق نمایندگی های ایران در خارج از کشور اقدام نمایند:
متقاضی ابتدا در سامانه میخک https://mikhak.mfa.gov.ir ثبت نام نموده و پس از تکمیل فرم و آپلود عکس پرسنلی و مدارک مورد نیاز و دریافت کد رهگیری با در دست داشتن اصل مدارک زیر و کد رهگیری به نمایندگی انتخاب شده در هنگام ثبت نام، برای انگشت نگاری الکترونیک مراجعه نمایند.
- سه برگ پرسشنامه تکمیل شده جهت درخواست صدور گواهی عدم سو پیشینه (در نمایندگی عکس متقاضی مهر می شود و به آن وصل می شود).
- دو برگ کارت آثار انگشتان متقاضی (در نمایندگی عکس متقاضی مهر می شود و به آن وصل می شود).
- تصویر برابر با اصل کلیه صفحات شناسنامه (در نمایندگی انجام می شود).
- تصویر برابر با اصل صفحه مشخصات گذرنامه (در نمایندگی انجام می شود).
- دو قطعه عکس جدید پشت نویسی شده متقاضی
- تصویر برابر با اصل کارت شناسایی ملی (در نمایندگی انجام می شود).

پس از انجام کار و پرداخت تعرفه های کنسولی، مامور مربوطه مدارک را از طریق سامانه میخک مستقیما به پلیس بین الملل ناجا ارسال می نماید. مدارک واصله توسط پلیس بررسی و پس از انجام استعلامات مورد نیاز و در صورت نداشتن سوء سابقه نسبت به صدور گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی اقدام می نماید. گواهی صادره مستقیما توسط پلیس در سامانه میخک بارگذاری و به نمایندگی اقدام کننده ارسال می گردد. نمایندگی ها پس از دریافت گواهی اینترپل و به استناد آن، نسبت به صدور گواهی به زبان محلی اقدام و تصویر گواهی عدم سوء پیشینه واصله را ضمیمه گواهی نمایندگی نموده و به متقاضی تحویل می دهند. بدیهی است در صورت ناخوانا بودن مدارک آپلود شده در سامانه میخک و یا ناقص بودن آثار انگشت نگاری الکترونیکی، درخواست متقاضیان توسط پلیس رد و به نمایندگی جهت رفع نقص اعاده می گردد. این امر موجب افزایش زمان رسیدگی و صدور گواهی خواهد شد.

روش دوم: از بهمن ۱۳۹۹ دارندگان کد ثنای قوه قضاییه از طریق سایتی که به طور ویژه برای ایرانیان خارج از کشور ایجاد شده (international.adl.ir)، به خدمات الکترونیک قضایی ایران دسترسی پیدا کرده‌اند و می توانند درخواست گواهی عدم سوء پیشینه کنند.
معاون امور بین ‌الملل قوه قضائیه ایران اعلام نموده شهروندان ایرانی دارای کارت ملی هوشمند که فاقد کد کاربری ثنا هستند از اول بهمن ماه سال ۱۳۹۹ امکان احراز هویت و ثبت نام آنلاین را خواهند داشت و مشکل چند ساله ایرانیان خارج از کشور که فاقد کد ثنا بوده و امکان ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی به آن ها وجود نداشت، حل خواهد شد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: در آینده نیز امکان صدور آنلاین گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی ویژه ایرانیان خارج از کشور هم فراهم خواهد شد تا کاری که هم اکنون بیش از دو ماه از طریق وزارت امور خارجه و پلیس بین الملل طول می‌کشد، یک روزه و بدون هیچ گونه مراجعه حضوری انجام شود.

توجه: اقدام از این روش فقط برای افرادی ممکن است که دارای کارت ملی هوشمند باشند چون دارای سابقه اثر انگشت نگاری در این سیستم هستند.

با توجه به تعطیلی سفارت کشورمان در کانادا، ایرانیان مقیم کانادا برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه چگونه اقدام کنند؟

روش اول

ایرانیان مقیم این کشور می توانند با مراجعه به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن و یا با ارسال آثار انگشتان و اصل مدارک خود از طریق بستگان در ایران اقدام نمایند.
- دو قطعه کارت آثار انگشتان ملصق به عکس که توسط پلیس کانادا RCMP اخذ و تائید شده باشد.
- تکمیل سه برگ فرم درخواست گواهی عدم سوء پیشینه (این فرم از طریق سامانه امور کنسولی و ایرانیان قابل دریافت می باشد)
- تصویر خوانا از صفحات شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه ایرانی، کارت اقامت کانادا یا مدرک ویزای ورود به کانادا.
- دو قطعه عکس پاسپورتی جدید با زمینه روشن.

توجه: زمان لازم برای صدور این گواهی از زمان تحویل مدارک به اداره سجلات بین یک ماه تا چهل و پنج روز طول خواهد کشید.

هموطنان مقیم کانادا می توانند مدارک بالا را از طریق بستگان خود به اداره سجلات و احوال شخصیه در تهران ارائه تا اقدامات بعدی صورت پذیرد.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز