movakelinenglish

فرهنگ کانادا

 

فرهنگ کانادا

کانادا با دارا بودن حدود سی میلیون جمعیت دومین کشور پهناور جهان است. با این حال نزدیک به دو سوم مردم کانادا در منطقه ای به عرض صد و شصت کیلومتر در طول مرز جنوبی با آمریکا زندگی می کنند. این کشور دارای 6 منطقه زمانی می باشد. کانادا از نظر فرهنگی متنوع است. این تفاوت فرهنگی به سال 1890 که همه ملت ها با عقاید، فرهنگ های و زبان های متفاوت تشویق شدند تا با حفظ هویت فرهنگی و آداب و رسوم خود به کانادا عزیمت کنند بر می گردد. بر اساس آمارها حدود 28 درصد ساکنان دارای اصالت انگلیسی، 23 درصد دارای اصالت فرانسوی، 15 درصد از اروپا و مابقی آمریکایی، آسیایی، آفریقایی و عرب هستند. هرچند که ساکنین کانادا به بیش از 60 زبان بومی در سرتاسر کشور صحبت می کنند ولی انگلیسی و فرانسوی زبان‌های رسمی این کشور به حساب می‌آیند.

در کانادا با توجه به منطقه‌ گرايی و تنوع فرهنگی بالا، آداب و رسوم متنوعی بر روابط افراد حاکم است و معرفی یک سبک مشخص رفتاری بسیار دشوار است، با این وجود برخی سبک های ارتباطی پایه وجود دارند که تا حدود زیادی در کل کشور پذیرفته و استاندارد شده‌ اند.

آداب کلی رفتار در کانادا

کانادایی ها به طور کلی مردمانی صبور، بسیار مودب و اجتماعی و بسیار مسئولیت پذیر هستند. آن ها در روابط با یکدیگر بسیار اهل رعایت ادب هستند و انتظار دارند دیگران هم در شرایط مختلف به این آداب پایبند باشند، این رفتاری است که در هر شرایطی باید انجام گیرد. در کانادا تا زمانی که روابط دو نفر از حالت رسمی خارج نشده، یکدیگر را به نام فامیل صدا می کنند. دست دادن رایج ترین نوع احترام و خوش آمد گویی در کاناداست و در هنگام دست دادن مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه می‌ کنند و در اکثر مواقع لبخند می زنند، آقایان در هنگام دست دادن پیشی می گیرند و منتظر خانم ها نمی شوند تا دستشان را دراز کنند. البته آداب خوشامد گویی در بین فرانسوی زبانان متفاوت است و در هنگام خوش آمد گویی با آرامی روی گونه های یکدیگر را بوسه می زنند. (یک بار بر روی گونه سمت چپ و یک بار در سمت راست)

کانادایی ها در هنگام صحبت کردن ترجیح می دهند فاصله خود را با دیگری به اندازه طول بازو حفظ کنند. آن ها در مورد زندگی شخصی شان با همکاران خود صحبت نمی کنند، در مطالب خود اغراق نمی کنند و از چیزی که بیش از حد خوب به نظر برسد به دیده شک و تردید نگاه می کنند. در شرکت های کانادایی اغلب روابط به شیوه ای رسمی و محافظه کارانه شکل می گیرد و تا زمانی که افراد با همدیگر بیشتر آشنا نشوند، این حالت باقی خواهند ماند.

بسیاری از شیوه های رفتاری و اجتماعی حاکم بر جامعه در کانادا به صورت قانون نیستند ولی به صورت سنت های تثبیت شده، در رفتار مردم مشهود است به عنوان مثال:

رعایت زمان

همیشه در قرار ملاقات هایشان در زمان تعیین شده و یا کمی زودتر حاضر می شوند. تاخیر و عدم رعایت زمان برای انجام کار و یا حضور در مدرسه، موجب از دست دادن شغل و یا تعلیق از مدرسه می گردد. در قرار ملاقات تجاری و کسب و کار در صورت تاخیر یک طرف، صبر کردن بیش از 10 تا 15 دقیقه ضرورت ندارد. در مراسم اجتماعی و گردهمایی ها مردم انتظار دارند شما حداکثر با تاخیر نیم ساعت از زمان تعیین شده حاضر شوید.

تخفیف گرفتن و چانه زنی

 چانه زنی و تخفیف هنگام خرید در کانادا رایج نیست از این رو قیمت روی کالاها، قیمت قطعی خرید می باشد. از معدود مواردی که امکان چانه زنی و تخفیف در معاملات وجود دارد در مواقع خرید ماشین، منزل، مبلمان و یا سایر اقلام گران قیمت می باشد.

کانادایی ها بیشتر به وسیله کلمه گفتاری به جای عبارات غیر کلامی مثل زبان بدن ارتباط برقرار می‌ کنند. آن ها انتظار دارند که دیگران حرف هایشان را ساده و صریح بیان کنند. استفاده از عناوین دانشگاهی به ویژه در کبک، جایی که برای احترام از دو واژه «موسیو» و «مادام» استفاده می‌ شود، بسیار مهم است. در غیر این صورت، تا زمانی که امکان استفاده از اسم کوچک فراهم نشده، از عناوین خانم یا آقا استفاده می کنند.

آداب و رسوم اجتماعی در کانادا

رفتار کانادائی ها در برخورد با غریبه

بسیاری از کانادایی ها وقتی در خیابان با شما برخورد می کنند لبخند می زنند و به شما سلام می کنند و یا حال شما را می پرسند و در کانادا شما هم کوتاه پاسخ می دهید مثلا خوبم و در کشور انگلیس از این جمله استفاده می شود من خوب هستم.

آداب میهمانی رفتن

کانادایی ها زود شام می خورند و به منزل خود بر می گردند. هنگامی که شما به منزل یک کانادایی دعوت می شوید ممکن است خواسته شود در ساعت 17:30 و یا 18:00 تشریف بیاورید. این ساعت با استاندارد اروپایی متفاوت است و انتظار است در اروپا ساعت بین 19:30 یا 20:00 به میهمانی تشریف ببرید. مهم ترین موضوعی که باید به خاطر داشت این است که شما کفش خود را هنگام ورود به منزل درآورید بدون اینکه از شما خواسته شود. این یک رسم مذهبی و یا اعتقادی نیست، بلکه بنا به شرایط زندگی در کانادا ایجاب می شود. برف، یخ، گل و گرد و خاک در کفش باعث آلودگی منزل می شود. وقتی به میهمانی می روید هدیه ای مانند شکلات و یا نوشیدنی و یا یک دسته گل با خود ببرید. در زمان تعیین شده تشریف ببرید و تا ساعت 10 شب بیشتر نمانید زیرا بعد از آن واقعا دیر است.

آداب غذا خوردن

آداب غذا خوردن در کانادا تا حدود زیادی غیر رسمی و دوستانه است البته در کبک به شکل رسمی تری برگزار می شود. در هنگام صرف غذا مانند بسیاری از مناطق جهان چنگال در سمت چپ و چاقو در سمت راست جای می گیرد. اگر در مهمانی هستید منتظر بمانید صندلی شما توسط صاحب خانه مشخص شود و هیچگاه قبل از آغاز مهمانی شروع به خوردن غذا نکنید. سعی کنید آرنج هایتان را روی میز نگذارید و غذا خوردن را تا زمانی که میزبان شروع نکرده، آغاز نکنید. توجه داشته باشید در زمانی که غذا یا نوشیدنی به شما تعارف می شود برای رد تعارف احتیاج به توضیح نیست.

آداب هدیه دادن

به طور کلی، کانادایی‌ ها برای جشن‌ های تولد و کریسمس هدیه می‌دهند. اگر برای شام به خانه کسی دعوت شوند، یک جعبه شکلات یا یک دسته گل با خود می ‌برند، البته در کبک، دسته گل را پیش از شام ارسال می‌کنند. گل نیلوفر سفید را به عنوان هدیه استفاده نکنید زیرا در مجالس ترحیم استفاده می شود. معمولا هدایا توسط میزبان پس از دریافت باز می شود. در این کشور هیچ گاه استفاده از پول نقد به عنوان هدیه به هیچ عنوان مرسوم نیست. در مراسم ترحیم نیز از گل سوسن هرگز استفاده نمی‌شود.

آداب تجارت

گرچه فرهنگ تجارت می‌ تواند در مناطق مختلف کانادا متفاوت باشد، اما همگان تمایل به رعایت اخلاق تجارت و رعایت آن از سوی طرفین دارند. این امر ضرورت دارد که از اصول اخلاقی شرکت یا سازمانی که با آن رابطه تجاری دارید، آگاهی کامل داشته باشید که از آن‌ جمله می‌ توان به شیوه لباس پوشیدن اشاره کرد که بهترین حالت آن پوشیدن کت و شلوار با کروات برای آقایان و پیراهن و دامن شیک برای خانم‌ ها است. در محیط کار برای مورد خطاب دادن همکاران می توانید از خانم (.Mrs) یا آقا (.Mr) استفاده کنید که در کبک معمولا این عناوین با موسیو (Monsieur) یا مادام (Madame) جایگزین می شوند، مگر اینکه از شما بخواهند که با نام کوچک آن ها را صدا کنید که معمولا این اتفاق به زودی می افتد.

کانادایی‌ ها جلسات را با کمترین میزان بحث شروع می‌کنند، اما در کبک ممکن است زمان بیشتری صرف برقراری ارتباط شود. جلسات به طور کلی براساس برنامه زمان‌ بندی شده برگزار می‌ شوند. در جلساتی که توسط انگلیسی زبان ‌ها برگزار میشود، تا حدودی زیادی قوانین دموکراتیک حاکم بوده و همه شرکت کنندگان در بحث‌ ها درگیر و مشارکت خواهند کرد. اما در جلسات فرانسوی زبان ‌ها به ‌دلیل احترام بیشتر به سلسله مراتب، ممکن است بحث ها بیشتر حول محور شرکت کنندگان ارشد متمرکز شود. در این جلسات از همگان انتظار می‌رود که نظرات خود را بیان کنند.

در سخنرانی ها هنگام ارائه اطلاعات مهم است که حقایق آشکار و ارقام را برای اثبات ادعاهای خود استفاده کنیم. کانادایی ها اساسا انسان ‌هایی منطقی هستند و با احساسات، شور و هیجان نمی‌شود آن ها را متقاعد کرد. همچنین سخنرانی باید کوتاه و روشن با تمرکز بر موضوع بوده و از به کار بردن اصطلاحات تخصصی و فنی خودداری شود.

 

 

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز