movakelinenglish

سیستم آموزشی

Image

کانادا دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا

کانادا سیستم آموزش جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتا به شکل استانی مدیریت می‌شوند. برخی جنبه ‌های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سرتاسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به نحوی قابل‌ توجه به مقوله‌ ی آموزش از پایه‌ کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛ یعنی به‌ طور متوسط 6 درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ی کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه‌ اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کند.

 

سال تحصیلی

در کانادا دوره های تحصیلی در دو ترم ارائه می شود و کل یک سال تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور) تا ماه ژوئن (خرداد) به طول می کشد. به طور کلی تمامی مدارس کانادا آموزش به محصلان از سن ۶ سال تا 17 یا 18 سال را پوشش می دهد. اما سیستم سطح بندی دانش آموزان در استان های مختلف متفاوت است.

دسته بندی مدارس

در کانادا مدارس به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

۱- مدارس دولتی (Public) که برای کانادایی ها، دارندگان اقامت دائم، پناهندگان، فرزندان دانشجویان خارجی و دارندگان ویزای کار رایگان است.

۲- مدارس خصوصی (Private) یا مستقل که برای تحصیل در آن ها باید شهریه پرداخت شود. انواع مدارس خصوصی در کانادا وجود که بر اساس یک سری فاکتورها از یک دیگر متمایز می شوند و نام های خود را دارند. دانش آموز بسته به سلایق والدین (مذهب، جنسیت، شبانه روزی ... روزانه و سکولار) به این مدارس می روند. طبیعتا شهریه این مدارس با یک دیگر متفاوت است.

مدارس کاتولیک
یک نمونه از مدارس خصوصی، مدارس کاتولیک است که مدارس بسيار خوبى هستند و همانند مدارس دولتی از برنامه درسی آموزش و پرورش پیروی می کنند. این مدارس در حال حاضر دانش آموزان اديان ديگر را از گرید ٧ به بعد ثبت نام مى كنند. در سنين پايين تر بايد يكى از والدين يا خود بچه كاتوليک باشد و غسل تعميد بجای آورده باشد. دانش آموزان این مدارس لباس و یونیفورم ویژه دارند.

عموما ساعات مدرسه بین 5 تا 6 ساعت می باشد به جز پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد.

مقاطع تحصیلی 

مدارس در کانادا شامل دو مقطع کلی است:

- مدارس ابتدایی Elementary گرید 1 (یا پیش دبستانی) تا 6 را شامل می شود.

- مدارس Highschool، از گرید 7 تا ۱۲ را شامل می شود.

- دبیرستان مقدماتی، Middle school سطوح 7، 8 (گاهی 9 را شامل می شود) و در واقع دانش آموزان را برای انتقال به دبیرستان آماده می کند.

- دبیرستان، سطوح 9 تا 12 را شامل می شود (استان کبک، دبیرستان از سطوح 7 تا 11 را شامل می شود)

در کانادا، تحصیل افراد 6 تا 16 سال اجباری است. آموزش پیش دبستانی، اختیاری و در مهدکودک ها برای کودکان 4 تا 5 سال ارائه می گردد. بسته به قوانین استان، کودکستان ممکن است اجباری نباشد، یعنی یک مقطع آموزشی اختیاری باشد.

توجه داشته باشید که شرایط آموزش در خانه که در سراسر کشور کانادا یک سیستم آموزشی قانونی محسوب می‌شود، ممکن است متفاوت باشد.

سیستم آموزشی در کبک

سیستم آموزش و پرورش کبک سکولار و مبتنی بر زبان فرانسه است و ۱۱ ساله است و تا حدودی با سایر استان های کانادا متفاوت است. از آنجا که زبان فرانسه زبان رسمی کبک می باشد، دانش آموزان معمولا تا پایان دوره دبیرستان به زبان فرانسه آموزش می بینند و زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم فرا می گیرند. البته امکان تحصیل در تعدادی از دبیرستان ها به زبان انگلیسی وجود دارد.

دانش آموزان در ایالت کبک پس از اتمام 11 سال تحصیل دیپلم دبیرستان SSD دریافت می کنند. بسیاری از دانش آموزان پس از این وارد سیستم آموزشی کالج های تخصصی می شوند. این کالج ها عموما یا دوره های 3 ساله حرفه ای و یا دوره های 2 ساله پیش دانشگاهی ارائه می کنند که مدرک CEGEP داده می شود. کالج های کبک همانند مدارس به 2 دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشجویان پس از اتمام 2 سال تحصیل و دریافت دیپلم پیش دانشگاهی کالج می توانند وارد سیستم دانشگاه شوند و پس از اتمام دوره های حداقل 3 ساله دانشگاه موفق به دریافت مدرک لیسانس شوند.

تحصیل در دبیرستان کانادایی

دوره دبيرستان در کانادا ۵ سال است. در کانادا خبری از امتحان ورودی به دانشگاه مانند کنکور نیست! البته معدل ۲ سال آخر دبیرستان مهم است.

نظام تحصيلی در اين کشور (به جز کبک) به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان 12 سال تحصيل کنند. دوره تحصیل کارشناسی برای دارندگان دیپلم ۴ سال خواهد بود.

دانش آموزان در استان کبک برای اخذ ديپلم دبيرستان بايد 1۱ سال درس بخوانند. دانش آموزان کبکی برای ورود به دانشگاه ابتدا در یک کالج دوره ۲ ساله را می گذرانند تا با دریافت مدرک CEGEP بتوانند وارد دانشگاه شوند و پس از ۳ سال مدرک کارشناسی دریافت کنند.

هزینه تحصیل

بر اساس سیستم آموزشی کانادا، مدارس برای دانش آموزان کانادایی رایگان است. شهریه دانش آموزان خارجی International student برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا بستگی به استان محل تحصیل دارد و می تواند از ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد. اجاره محل زندگی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال و هزینه سکونت در Home Stay از اجاره نشینی کمی بیشتر خواهد بود.

Image

هزینه تحصیل
هزینه تحصیل سالیانه در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، استان محل تحصیل و رشته تحصیلی دارد و با در نظر گرفتن این موارد، برای مقطع کارشناسی از ۲۵۰۰۰ دلار به بالا و تحصیل در کالج از ۱۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار و در مقطع ارشد می تواند از ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد. هزینه زندگی در حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال خواهد بود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز