movakelinenglish

سیستم آموزشی

Image

کانادا دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا

کانادا سیستم آموزش جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتا به شکل استانی مدیریت می‌شوند. برخی جنبه‌های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به نحوی قابل‌ توجه به مقوله‌ ی آموزش از پایه‌ کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛ یعنی به‌ طور متوسط 6 درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ی کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه‌ اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کند.

سال تحصیلی

در کانادا دوره های تحصیلی در دو ترم ارائه می شود و کل یک سال تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور) تا ماه ژوئن (خرداد) به طول می کشد. به طور کلی تمامی مدارس کانادا آموزش به محصلان از سن 5 سال تا 17 یا 18 سال را پوشش می دهد. اما سیستم سطح بندی دانش آموزان در استان های مختلف متفاوت است.

سیستم سطح بندی دانش آموزان

عموما ساعات مدرسه بین 5 تا 6 ساعت می باشد به جز پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد.

- مدارس ابتدایی کانادا، سطوح 1 (یا پیش دبستانی) تا 4، 5، 6 و یا گاهی سطح 7 را شامل می شود.

- مدارس راهنمایی کانادا، سطوح 5، 6، 7 و 8 را شامل می شود .

- دبیرستان مقدماتی، سطوح 7، 8 و گاهی 9 را شامل می شود و در واقع دانش آموزان را برای انتقال به دبیرستان آماده می کند.

- دبیرستان کانادا، سطوح 8، 9 یا 10 تا 12 را شامل می شود البته به جز تحصیل در استان کبک که دبیرستان در این استان سطوح 7 تا 11 را شامل می شود.

در کانادا، تحصیل افراد 6 تا 16 سال اجباری است. آموزش پیش دبستانی، اختیاری و در مهدکودک ها برای کودکان 4 تا 5 سال ارائه می گردد. در استان‌های کبک و انتاریو، تحصیل کودکان یک سال زودتر آغاز می‌شود. بسته به قوانین استان، کودکستان ممکن است اجباری نباشد، یعنی یک مقطع آموزشی اختیاری باشد.

توجه داشته باشید که شرایط آموزش در خانه که در سراسر کشور کانادا یک سیستم آموزشی قانونی محسوب می‌شود، ممکن است متفاوت باشد.

سیستم آموزشی در کبک

سیستم آموزش و پرورش کبک سکولار و مبتنی بر دوزبان (زبان فرانسه و انگلیسی) و تا حدودی با سایر استان های کانادا متفاوت است. از آنجا که زبان فرانسه زبان رسمی کبک می باشد، دانش آموزان معمولا تا پایان دوره دبیرستان به زبان فرانسه آموزش می بینند و زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم فرا می گیرند. البته امکان تحصیل در تعدادی از دبیرستان ها به زبان انگلیسی وجود دارد.

مدارس خصوصی نیز در کبک توسط آموزش و پرورش کبک به رسمیت شناخته می شوند و دانش آموزان باید شهریه پرداخت کرده و در امتحانات ورودی خاص شرکت کنند.

دانش آموزان در ایالت کبک پس از اتمام 11 سال تحصیل دیپلم دبیرستان SSD دریافت می کنند. بسیاری از دانش آموزان پس از این وارد سیستم آموزشی کالج های تخصصی می شوند. این کالج ها عموما یا دوره های 3 ساله حرفه ای و یا دوره های 2 ساله پیش دانشگاهی ارائه می کنند. کالج های کبک همانند مدارس به 2 دسته دولتی وخصوصی تقسیم می شوند. دانشجویان پس از اتمام 2 سال تحصیل و دریافت دیپلم پیش دانشگاهی کالج می توانند وارد سیستم دانشگاه شوند و پس از اتمام دوره های حداقل 3 ساله دانشگاه موفق به دریافت مدرک لیسانس شوند.

تحصیل در دبیرستان کانادایی

دانش آموزان دبیرستانی سال های سوم و چهارم و کسانی که معدل دیپلم آنها پایین تر از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس در کانادا می باشند، می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان کانادایی خود را از یک دبیرستان کانادایی دریافت نمایند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آن ها دارد و معمولا بین 1 تا 2 سال به طول می انجامد. البته دوره دبيرستان در کانادا چهار سال است.

نظام تحصيلی پيش دانشگاهی در اين کشور به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان حدود 12 سال تحصيل می کنند. البته در استان انتاريو برای اخذ ديپلم دبيرستان بايد 13 سال درس بخوانند و دانش آموزان شش سال درس به نام دروس علمی انتاريو را نيز در سال سيزدهم می گذرانند.

هزینه تحصیل

بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا بستگی به مقطع تحصیلی، محل تحصیل، استان محل تحصیل دارد و با در نظر گرفتن این موارد، می تواند از ۱۲۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد. اجاره محل زندگی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال و هزینه سکونت در Home Stay از اجاره نشینی کمی بیشتر خواهد بود.

Image

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل سالیانه در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، استان محل تحصیل، و رشته تحصیلی دارد و با در نظر گرفتن این موارد، برای مقطع کارشناسی از ۲۵۰۰۰ دلار به بالا و تحصیل در کالج از ۱۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار و در مقطع ارشد می تواند از ۱۲۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد. هزینه زندگی در حدود ۱۵۰۰۰ دلار تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال خواهد بود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.