movakelinenglish

دانش آموزی

nai children choir

ویزای تحصیلی مجوزی است که از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر می شود تا دانشجو یا دانش آموز بتواند در مدت محدود در مدرسه، دانشکده، یا برنامه ای مشخص در کانادا اجازه تحصیل و اقامت داشته باشد.

اداره مهاجرت کانادا معمولا پس از دریافت پذیرش از موسسه آموزشی و احراز توانایی متقاضی جهت تامین هزینه های زندگی، شهریه و امکان سنجی بازگشت به میهن متقاضی پس از اتمام تحصیل مجوز ویزای تحصیل را صادر می کند.

بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا هر ساله بیش از 90 هزار دانشجو و حتی بیشتر، از کشورهای مختلف خارجی برای زندگی و تحصیل در رشته های مختلف، وارد کانادا می شوند. مدارس و انسیتوهای مختلفی در کشور کانادا وجود دارد که سیستم تحصیلی کانادا را تشکیل می دهند و عبارتند از: مدارس عمومی و خصوصی، مدارس آموزش زبان

کانادا سیستم آموزش جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتا به شکل استانی مدیریت می‌شوند. برخی جنبه‌ های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به نحوی قابل‌ توجه به مقوله‌ی آموزش از پایه‌ی کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛ یعنی به‌ طور متوسط 6 درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ ی کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کند.

مدت زمان تحصیل کانادا برای دانش آموزان

سن شروع مدرسه در کانادا از 6 سالگی است. مدت زمان تحصیل برای دانش آموزان در مقطع ابتدایی و متوسطه 12 سال است و پس از آن دانش آموزان می توانند مستقیما وارد دانشگاه شوند.

توجه: در استان کبک تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه 11 سال است و دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه باید مدت 2 سال دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند.

مدارس کاتولیک
مدارس کاتولیک مدارس بسيار خوبى هستند و همانند مدارس عمومی از برنامه درسی آموزش و پرورش پیروی می کنند. این مدارس در حال حاضر دانش آموزان اديان ديگر را از گرید ٧ به بعد ثبت نام مى كنند. در سنين پايين تر بايد يكى از والدين يا خود بچه كاتوليک باشد و غسل تعميد بجای آورده باشد. دانش آموزان این مدارس لباس و یونیفورم ویژه دارند.

مدارس نمونه یا تیزهوشان
برخی از مدارس کانادا اختصاص به دانش آموزان نمونه و تقریبا تیزهوش دارد، اما چون ظرفیت آن ها محدود است، معمولا تبلیغات چندانی در زمینه نحوه ورود به آن مدارس یا دوره ها نمی شود و فقط افراد کنجکاو می توانند در جریان زمان و نحوه پذیرش ان مدارس قرار گیرند.
معمولا دانش آموزان به تشخیص معلم و مدیر، به یک روانشناس معرفی می شوند تا از آنان تست هوش به عمل آید و در صورت رسیدن به حد نصاب، به مدارس نمونه معرفی می‌شوند. مواردی از دانش آموزان تیزهوش بر اثر عدم توجه مسئولین مدارس برای امتحان هوش معرفی نمی شوند در چنین مواردی خانواده دانش آموز می توانند با صرف حداقل 600 دلار، به هزینه شخصی خود و به کمک یک روانشناس خارج از مدرسه، از فرزند خود تست به عمل آورند و اگر حد نصاب لازم را آورد بدست به آموزش و پرورش معرفی نمایند.
معمولا فرزندان معلمین و کارکنان آموزش و پرورش از شانس تحصیل در این مدارس برخوردار می شوند.

مدارس بزرگسالان
مدارس ویژه ای برای تکمیل تحصیلات و اخذ دیپلم توسط بزرگسالان وجود دارد که با پرداخت شهریه انجام می شود. 
همچنین بزرگسالانی که مایل به ورود به دانشگاه یا کالج باشند، اما نیاز به گذراندن برخی واحد های خاص مثل ریاضی، فیزیک، زبان و غیره داشته باشند می توانند با پرداخت شهریه ای اندک از کلاس های ویژه استفاده کنند. 
این واحد ها توسط خود دانشگاه ها هم ارائه می شود اما به مراتب گران تر از مدارس بزرگسالان می شود.

پذیرش دانش آموزان خارجی یکی از منابع کسب درآمد دولت کانادا می باشد. با این حال، متاسفانه مهمترین عامل بازدارنده متقاضیان ایرانی تحصیل در کانادا، رد تقاضاهای ویزای تحصیلی است. در بسیاری از موارد، به دلیل عدم آشنایی با قوانین دولت کانادا و اداره مهاجرت، متقاضیان ویزای تحصیلی دقت لازم را در تهیه مدارک نداشته و یا مدارک کافی را برای گرفتن ویزای تحصیلی ارائه نمی کنند. متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط مناسب و انجام کامل توصیه های مشاورین مربوطه شانس بالایی در گرفتن ویزای تحصیلی خواهند داشت.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز