movakelinenglish

دانش آموزی

nai children choir

کانادا یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا 

ویزای تحصیلی مجوزی است که از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر می شود تا دانشجو یا دانش آموز بتواند در مدت محدود در مدرسه یا دانشکده ای مشخص یا برنامه ای مشخص در کانادا اجازه تحصیل و اقامت داشته باشد.

اداره مهاجرت کانادا معمولا پس از دریافت پذیرش از موسسه آموزشی و احراز توانایی متقاضی جهت تامین هزینه های زندگی، شهریه و امکان سنجی بازگشت به میهن متقاضی پس از اتمام تحصیل مجوز ویزای تحصیل را صادر می کند.

بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا هر ساله بیش از 90 هزار دانشجو و حتی بیشتر، از کشورهای مختلف خارجی برای زندگی و تحصیل در رشته های مختلف، وارد کانادا می شوند. مدارس و انسیتوهای مختلفی در کشور کانادا وجود دارد که سیستم تحصیلی کانادا را تشکیل می دهند و عبارتند از: مدارس عمومی و خصوصی، مدارس آموزش زبان

پذیرش دانش آموزان خارجی یکی از منابع کسب درآمد دولت کانادا می باشد. با این حال، متاسفانه مهمترین عامل بازدارنده متقاضیان ایرانی تحصیل در کانادا، رد تقاضاهای ویزای تحصیلی است. در بسیاری از موارد، به دلیل عدم آشنایی با قوانین دولت کانادا و اداره مهاجرت، متقاضیان ویزای تحصیلی دقت لازم را در تهیه مدارک نداشته و یا مدارک کافی را برای گرفتن ویزای تحصیلی ارائه نمی کنند. متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط مناسب و انجام کامل توصیه های مشاورین مربوطه شانس بالایی در گرفتن ویزای تحصیلی خواهند داشت.

کانادا سیستم آموزش جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتا به شکل استانی مدیریت می‌شوند. برخی جنبه‌های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به نحوی قابل‌ توجه به مقوله‌ی آموزش از پایه‌ی کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛ یعنی به‌ طور متوسط 6 درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ ی کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کند.

امکان دریافت اقامت دائم کانادا

این واقعیت که با دریافت ویزای تحصیلی برای دانش آموزان و امکان دریافت ویزای توریستی برای والدین و حتی خواهر و برادر زیر سن مدرسه به عنوان همراه دانش آموز وجود دارد را به بهترین فرصت برای اعضای یک خانواده می کند تا از این راه ویزای کانادا را بدست آورند. شما می توانید فارغ از سخت گیری های اداره مهاجرت کانادا برای انواع ویزاها از این روش استفاده کنید.

سیستم سطح بندی دانش آموزان

عموما ساعات مدرسه بین 5 تا 6 ساعت می باشد به جز پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد.
- پیش دبستانی که سنین پایین تر از 6 سال را شامل می شود.
- مدارس ابتدایی کانادا، از پیش دبستانی تا سطح 8 را شامل می شود.
- دبیرستان که از سطح 9 تا 12 را شامل می شود (البته به جز تحصیل در استان کبک که دبیرستان در این استان سطوح 7 تا 11 را شامل می شود).

در کانادا، تحصیل افراد 6 تا 16 سال اجباری است. آموزش پیش دبستانی، اختیاری و در مهدکودک ها برای کودکان 4 تا 5 سال ارائه می گردد. در استان‌های کبک و انتاریو، تحصیل کودکان یک سال زودتر آغاز می‌شود. بسته به قوانین استان، کودکستان ممکن است اجباری نباشد و یک مقطع آموزشی اختیاری باشد. توجه داشته باشید که شرایط آموزش در خانه که در سراسر کشور کانادا یک سیستم آموزشی قانونی محسوب می‌شود، ممکن است متفاوت باشد.

سال تحصیلی در کانادا

در کانادا دوره های تحصیلی در دو ترم ارائه می شود و کل یک سال تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور) تا ماه ژوئن (خرداد) به طول می کشد. به طور کلی تمامی مدارس کانادا آموزش به محصلان از سن 5 سال تا 17 یا 18 سال را پوشش می دهد. اما سیستم سطح بندی دانش آموزان در استانهای مختلف متفاوت است.

تحصیل در دبیرستان کانادایی

دانش آموزان دبیرستانی سال های سوم و چهارم و کسانی که معدل دیپلم آنها پایین تر از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس در کانادا می باشند، می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان کانادایی خود را از یک دبیرستان کانادایی دریافت نمایند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آن ها دارد و معمولا بین 1 تا 2 سال طول می کشد. البته دوره دبيرستان در کانادا چهار سال است. نظام تحصيلی پيش دانشگاهی در اين کشور به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه، دانش آموزان حدود 12 سال تحصيل می کنند. البته در استان انتاريو برای اخذ ديپلم دبيرستان بايد 13 سال درس بخوانند و دانش آموزان شش سال درس به نام دروس علمی انتاريو را نيز در سال سيزدهم می گذرانند.

هزینه تحصیل

بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا بستگی به مقطع تحصیلی، محل تحصیل، استان محل تحصیل دارد و با در نظر گرفتن این موارد، می تواند از ۱۲۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد. اجاره محل زندگی در حدود ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار دلار کانادا در سال و هزینه سکونت در Home Stay از اجاره نشینی کمی بیشتر خواهد بود.

سیستم آموزشی در کبک

سیستم آموزش و پرورش کبک سکولار و مبتنی بر دو زبان (زبان فرانسه و انگلیسی) است. از آنجا که زبان فرانسه زبان رسمی کبک می باشد، فرزندان مهاجران، معمولا تا پایان دوره دبیرستان به زبان فرانسه آموزش می بینند و زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم فرا می گیرند. البته امکان تحصیل درتعدادی از دبیرستان ها به زبان انگلیسی وجود دارد.
مدارس خصوصی نیز در کبک توسط آموزش و پرورش کبک به رسمیت شناخته می شوند و دانش آموزان باید شهریه پرداخت و در امتحانات ورودی خاص شرکت کنند.
دانش آموزان در ایالت کبک پس از اتمام 11 سال تحصیل دیپلم دبیرستان SSD دریافت می کنند. بسیاری از دانش آموزان پس از این وارد سیستم آموزشی کالج های تخصصی می شوند. این کالج ها عموما یا دوره های 3 ساله حرفه ای ویا دوره های 2 ساله پیش دانشگاهی ارائه می کنند. کالج های کبک همانند مدارس به 2 دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشجویان پس از اتمام 2 سال تحصیل و دریافت دیپلم پیش دانشگاهی کالج می توانند وارد سیستم دانشگاه شوند و پس از اتمام دوره های حداقل 3 ساله دانشگاه موفق به دریافت مدرک لیسانس شوند.

تحصیلات دبیرستانی
پس از شش سال تحصیلات ابتدایی، دانش آموز به مدت 5 سال، چنانچه رشته عمومی را دنبال نماید، تحصیلات دبیرستان را طی می کند و در صورت ارائه آموزش های فنی و حرفه ای، مدت دوره متفاوت، به شرح ذیل خواهد بود:
۱- دیپلم آموزشهای حرفه ای (DVS): شامل برنامه های آموزشی یک دوره با زمان متوسط 1350 ساعت (یک سال و نیم) می باشد. دوره آموزشی منتهی به DVS بسته به الزامات مربوط به برنامه های آموزشی مختلف پس از سومین، چهارمین و یا پنجمین سال دبیرستان آغاز می شود. اگر دانش آموز دوره ۳ ساله را به اتمام برساند و مجموع آموزش ها ۱۳ سال باشد، مدرک DCS را دریافت می کند که با این مدرک اگر مایل به ادامه تحصیل دانشگاهی باشد، دوره کارشناسی فقط ۳ سال خواهد بود.
۲- گواهی تخصص حرفه ای (AVS):  پس از سومین، چهارمین و یا پنجمین سال دبیرستان، در پایان یک دوره آموزشی 6 تا 12 ماهه (۳۰۰ تا ۱۱۸۵ ساعت ) مدرک اعطا می شود.
۳- گواهی آموزش حرفه ای  (PTC):  پس از دومین سال دبیرستان یک دانش آموز حداقل 15 ساله، این انتخاب را دارد که آموزش عملی او در شرکت تجاری انجام دهد و آماده یک حرفه نیمه تخصصی باشد، مدرک در پایان تحصیل یک دوره حداکثر 3 ساله اعطا می گردد.

۴- دیپلم تحصیلات دبیرستان (DCS): این مدرک پس از موفقیت در تحصیلات عمومی یک دوره پنج ساله اعطا شده و امکان دستیابی به تحصیلات عالی را فراهم می آورد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.