movakelinenglish

دانشجویی

Image

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

اگر به دنبال کسب مدارج علمی در بهترین دانشگاه های جهان و به دنبال آن اجازه کار و اقامت دائم کانادا هستید، بهترین راه موجود تحصیل در کانادا از طریق دریافت ویزای دانشجویی کانادا می باشد.

ویزای تحصیلی مجوزی است که از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر می شود تا دانشجو یا دانش آموز خارجی که اصطلاحا دانشجوی بین الملل دسته بندی می شود بتواند در مدت محدود در مدرسه یا دانشکده ای مشخص با برنامه ای مشخص در کانادا اجازه تحصیل و اقامت داشته باشد.

درخواست ویزای تحصیلی جهت دریافت مجوز تحصیل در کانادا؛ با بررسی دقیق پذیرش تحصیلی متقاضی از موسسه آموزشی کانادایی و اطمینان از توانایی او در تامین هزینه های زندگی و شهریه در کانادا و امکان سنجی بازگشت به میهن متقاضی پس از اتمام تحصیل، صادر می شود. 

بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا هر ساله بیش از 90 هزار دانشجو و حتی بیشتر، از کشورهای مختلف خارجی برای زندگی و تحصیل در کانادا در رشته های مختلف، وارد کانادا می شوند. کارفرمایان و سیستم مهاجرت کانادا هر دو بر سابقه تحصیل در داخل کانادا Canadian Experience برای متقاضیان کار و یا اقامت دائم کانادا توجه و امتیاز ویژه ای دارند.

مدارس عمومی و خصوصی، کالج های عمومی و انسیتوهای تکنیکی، کالج های حرفه ای، مدارس آموزش زبان، دبیرستان، دانشگاه و کالج های دانشگاهی یکی از انتخاب های شما جهت تحصیل در کانادا می باشد. پذیرش دانشجویان خارجی، یکی از مهمترین منابع کسب درآمد دولت کانادا می باشد. با این حال، متاسفانه مهمترین عامل بازدارنده متقاضیان ایرانی تحصیل در کانادا، رد تقاضاهای ویزای دانشجویی است.

در بسیاری از موارد، به دلیل عدم آشنایی با قوانین دولت کانادا و اداره مهاجرت، متقاضیان ویزای تحصیلی دقت لازم را در تهیه مدارک نداشته و یا مدارک کافی را برای گرفتن ویزای دانشجویی ارائه نمی کنند. متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط مناسب و انجام کامل توصیه های مشاورین مربوطه شانس بالایی در گرفتن ویزای تحصیلی خواهند داشت.

برای کسب پذیرش تحصیلی کانادا مدارک ذیل الزامی است:پ
1- معدل ۱۵ به بالا
2- نمره آیلتس آکادمیک حداقل ۶ به بالا برای کالج ها و 6.5 به بالا برای مقاطع تحصیلی دانشگاه ها
در پایین چند نمونه از مینیمم نمرات مورد نیاز زبان در آزمون های آیلتس، تافل و پی تی ای برای اخذ پذیرش چند دانشگاه برتر کانادا را ذکر کرده ایم:

minimum
3- رزومه قوی

توجه: اکثر دانشگاه ها علاوه بر سوابق کاری مرتبط برای دادن پذیرش در رشته های مدیریت MBA و بازرگانی، از متقاضی مدرک بین المللی GMAT درخواست می کنند. نمره این آزمون معمولا باید 600 به بالا باشد. همچنین شما می توانید در صورت موافقت دانشگاه مدرک GRE ارائه دهید.

برای اخذ بورسیه تحصیلی و سایر کمک های مالی دانشگاهی در مقاطع ارشد و دکتری منوط به شرایط ذیل است:
1- معدل کارشناسی بالای ۱۷
2- نمره آیلتس آکادمیک عالی (هر یک از مهارت ها بالای ۷)
3- پیشینه علمی و تحقیقاتی عالی (مقالات، کنفرانس ها، ترجمه و کارهای میدانی و آزمایشگاهی)
4- تاییدیه Recommendation از اساتید دانشگاه محل تحصیل و تحقیق

توجه: اقدام به موقع (حداقل 5 یا 6 ماه قبل از شروع ترم پاییز)


هزینه تحصیل
هزینه تحصیل در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، استان محل تحصیل و رشته تحصیلی دارد و با در نظر گرفتن این موارد:

دوره های کارشناسی: از ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار در سال،

دوره های ارشد: از ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار در سال متغیر می باشد.

کالج ها: از 15 تا 25 هزار دلار در سال 

هزینه زندگی در حدود ۱۵ هزار دلار تا ۲۰ هزار دلار در سال و کمی بیشتر خواهد بود.

در ویزای تحصیلی مشخص می شود که:
- در کدام موسسه تحصیلی می تواند در کانادا تحصیل کند؟
- آیا به او اجازه کار در کانادا داده شده است؟
- آیا نیاز به گزارش برای تست پزشکی و درمان آن دارد؟
- آیا سفر او در کانادا محدود شده است؟
- چه زمانی باید کانادا را ترک کند؟

کار در زمان تحصیل (Working in Canada as an International Student)
وزارت مهاجرت کانادا به دانشجویان خارجی اجازه کار در کانادا در حین تحصیل با شرایط محدودی را می دهد مجوز کار موقت با ویزای دانشجویی 20 ساعت در هفته می باشد.

دانشجوی خارجی باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل خود را در حین تحصیل داشته باشد. دانشجویان خارجی تنها اجازه دارند به صورت نیمه وقت در کانادا کار کنند.
یکی از امتیازات عالی که به دانشجویان خارجی متاهل داده می شود؛ امکان صدور ویزای کار تمام وقت برای همسر است. این ویزا این امکان را می دهد تا در زمان تحصيل دانشجو؛ همسر او در كانادا به طور تمام وقت كار و زندگی كند. میزان دستمزد برای سال 2021 بسته به شغل مربوطه حداقل ۱3 دلار در ساعت به بالا می باشد. 
البته لازم به ذکر است فرصت تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی این امکان را دارد که فارغ التحصیلان اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.
در شرح ذیل تلاش داریم برای دانشجویان بین الملی دوره های آموزش در مقاطع دیپلم به بالا را معرفی کنیم.
درحوزه آموزش عالی، موسسات به دو دسته کالج های استانی و دانشگاه ها تقسیم می گردند. در کشور کانادا تفاوت های عمده ای میان نظام آموزشی استان های مختلف وجود دارد.

آموزش عالی در کشور کانادا ازطریق موسسات آموزش عالی تحت عناوین ذیل به دانشجویان ارائه می گردد:
1- دانشگاه های استانی 
2- دانشکده های استانی
3- کالج های استانی
4- کالج های کاربردی
5- موسسات غیر رسمی فنی و حرفه ای

سال تحصیلی در کانادا شامل ترم اول سپتامبر و ترم دوم ژانویه است (البته ترم بهار و ترم تابستان نیز به صورت محدود درس ارائه می شود)

تحصیل در کالج

متقاضیان تحصیل در بسیاری از دوره های فنی، مهندسی، کابردی و هنری می توانند به دليل شرط ورود آسان تر و نداشتن معدل بالا برای ورود به دانشگاه ها، پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند.

مدت تحصیل در دوره های کالج بین ۱ تا ۳ سال است.

این مدارس با برنامه های آموزشی آکادمیک خود، دانشجویان را با شرایطی به محض تمام کردن دوره آموزشی به دانشگاه های کانادایی می فرستند. برای بسیاری از دانشجویانی خارجی که دارای مهارت کافی در زمینه زبان انگلیسی و یا فرانسه نمی باشند، کالج های کانادایی شروع بسیار خوبی برای تحصیل در کانادا می باشند. حتی اگر اشخاص قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته باشند.

کالج های کانادایی اغلب گواهینامه های بسیار عالی را برای ورود به بازار کار کانادا برای این افراد صادر می نمایند. مدارکی که توسط این کالج ها صادر می شود در دو نوع Certificate و Diploma هستند. این مدارک و کلیه مدارک دانشگاهی آکادمیک بعد از دیپلم دبیرستانی، که معادل حداقل ۶۰ واحد باشند، در ایران به عنوان کاردانی ارزشیابی می شوند.

تحصیلات عالی در کبک

Image

در منظر کلی تمام شرایط لازم برای کسب پذیرش تحصیل در استان کبک مشابه با توضیحات بالا است با این تفاوت که داشتن مدرک زبان فرانسه TCF در سطح B2 در کبک برای کسب پذیرش بسیار کارساز است. در این استان آموزش عالی شامل تحصیلات کالج (Collégial) و تحصیلات دانشگاهی (Universitaire) می شود.
البته شرایطی نیز برای دانشجویان خارجی که در این استان فارغ التحصیل می شوند وجود دارد که با ارائه مدرک زبان فرانسه TCF در سطح B2 اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.
برای تحصیل در استان کبک ابتدا باید از یک دبیرستان یا کالج یا دانشگاهی در این استان پذیرش بگیرید بعد از وزارت مهاجرت کبک تقاضای صدور گواهی اجازه تحصیل در کبک به نام CAQ کنید سپس با این پذیرش و گواهی؛ تقاضای ویزای تحصیلی و Study Permit کنید.

تحصیلات کالج (Collégial)
در کبک کالج مرتبه تحصیلات عالی بالاتر از دبیرستان است. این نوع تحصیلات اساسا در شبکه دولتی و بوسیله دانش سراهای آموزش های عمومی و حرفه ای (Cégeps) ارائه می گردد.
این سیستم های آموزشی برنامه های آموزشی پیش دانشگاهی را برای یک دوره دو ساله و برنامه های آموزشی فنی را برای یک دوره سه ساله برگزار می نمایند. که مورد اول فرد را به تحصیلات دانشگاهی می رساند، در حالی که مورد دوم علاوه بر اینکه در برخی شرایط، به نامبرده امکان دسترسی به دانشگاه را فراهم می کند، فرد را برای بازار کار آماده می نماید.

دیپلم Diplôme d'études
DEP مخفف "دیپلم تحصیلات حرفه ای" به زبان فرانسه است. این مدرک تحصیلی در کبک به دانش آموزان دبیرستانی پس از اتمام موفقیت آمیز بسته به برنامه ای که در شروع تحصیل خود در مقطع دبیرستان انتخاب کرده اند (3، 4 یا 5 سال) در پایان سال سوم، چهارم یا پنجم دبیرستان ارائه می شود. یک برنامه DEP می تواند از 600 تا 1800 ساعت طول بکشد و دانش آموزان را برای آموزش در یک حرفه آماده می کند تا مستقیما وارد بازار کار شوند.

دیپلم DEC
وزارت آموزش و پرورش دولت کبک در پایان برنامه آموزشی CEGEP مدرکی را صادر می کند تا برای ورود به دانشگاه از آن استفاده کنند. این مدرک هنگامی که دانش آموزی تمام نیازهای یک برنامه ۵ ساله CEGEP را با موفقیت به اتمام برساند، توسط وزارت آموزش و پرورش دولت کبک به ایشان اعطا می شود. DEC مخفف diplôme d'études collégiales است. اگر چه معادل انگلیسی آن Diploma of College Studies است، اما تقریبا همه آن را به عنوان DEC می شناسند.

دوره های AEC
مخفف کلمه "Attestation of College Studies" در کبک برای بزرگسالانی طراحی شده اند كه مایلند مجموعه مهارت های خود را با تحصیل در کالج ها ارتقا دهند و یا تصمیم دارند با طی دوره های آموزشی کالج ها حرفه خود را تغییر دهند.

تحصیلات دانشگاهی در کبک
در کبک تحصیلات دانشگاهی شامل سه دوره آموزشی می باشد:

دوره اول

دوره اول دانشگاهی عموما منجر به بدست آوردن دیپلم کارشناسی (Diplôme de baccalauréat) می شود. این مدرک نشانگر آموزش حداقل 90 واحد درسی است که در شرایط معمول یک دوره سه ساله تمام وقت به طول می انجامد. یک واحد درسی معادل 45 ساعت دوره تئوری یا کار عملی است. برخی برنامه ها، به ویژه آموزش های تربیت مدرس، مهندسی و پزشکی شامل واحدهای درسی بیشتر بوده و چهار یا پنج سال به طول می انجامد.

تحصیلات کارشناسی منتهی به بازار کار یا ادامه تحصیلات در دوره دوم و سوم دانشگاهی خواهد شد.

انواع مختلفی دیپلم کارشناسی وجود دارد: کارشناسی تخصصی، کارشناسی با تخصص اصلی یا فرعی و کارشناسی عمومی.
1- کارشناسی تخصصی: تمامی دوره ها معطوف به یک آموزش خاص یا یک زمینه تحصیلی منفرد یا گروه های تحصیلی یا زمینه های تحصیلی مرتبط است. این دوره شامل ۹۰ واحد درسی یا بسته برنامه بیشتر تر آن می باشد.

2- کارشناسی با تخصص اصلی و فرعی: این مدرک نتیجه مشارکت دو گروه آموزشی است.

این مدارک شامل:

یک بخش اصلی (تخصص اصلی) که یک برنامه آموزشی ۶۰ واحدی بوده و یک دوره که معمولا دو سال تمام وقت است، به طول می انجامد که قسمت اعظم این دوره در یک گروه آموزشی یا یک زمینه تحصیلی منفرد می باشد.
- یک بخش فرعی (تخصص فرعی) که یک برنامه آموزشی ۳۰ واحدی بوده و یک دوره که معمولا یک سال تمام وقت است، به طول می انجامد که قسمت اعظم این دوره در یک گروه آموزشی یا یک زمینه تحصیلی منفرد می باشد.
به هر حال، یک دانشجو می توانند در دانشگاه برای بدست آوردن یک دیپلم (Diplôme) و یا یک گواهی (Certificat) ثبت نام نماید. دیپلم، توفیق در گذراندن یک برنامه که عموما شامل ۶۰ واحد درسی است را تایید می نماید، در حالی که گواهی موفقیت در یک برنامه که عموما شامل ۳۰ واحد درسی است را تصدیق می کند.

کارشناسی عمومی: زمانی اعطا می شود که سه گواهی که هر یک برای ۳۰ واحد درسی اعطا شده باشد، بدست آید.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه ها و کالج های برتر کانادا، لطفا کلیک کنید.

‌وزارت علوم ایران؛ دانشگاه‌ ها و کالج های کانادا را در سه گروه الف؛ ب و ج دسته بندی می کند.

لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران جهت ورودی های سال تحصیلی 2022 2021 براساس سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی مشخص و اعلام شد.

نکته قابل توجه متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری:
وزارت علوم ایران به متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور از تاریخ 1398/04/01 برابر با 2019/06/22 می گوید صرفا در دانشگاه‌ های گروه الف (ممتاز) و گروه ب (خوب) قابل مشاهده در پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل، این وزارت خانه ثبت نام رسمی نمایند. مدارک صادره از دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی آن ها پس از تاریخ یاد شده باشد، صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است.

برای مشاهده لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در سال 2022-2021 کلیک کنید.

گروه الف (ممتاز)

- Dalhousie University
- Laval University
- McGill University
- McMaster University
- Polytechnique Montreal
- Queen's University
- Simon Fraser University
- University of Alberta
- University of British Columbia
- University of Calgary
- University of Guelph       
- University of Manitoba   
- University of Montreal
- University of Ottawa
- University of Saskatchewan
- University of Toronto
- University of Victoria 
- University of Waterloo
- University of Western Ontario (Western University)
- York University

برای مشاهده بروشور کلیک کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر، راهنمایی جهت اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی کانادا، با ما تماس بگیرید.

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز