movakelinenglish

اجازه کار دانشجویان خارجی در آمریکا

کسب درآمد و کارکردن بصورت پاره وقت (پارت تایم) در دوران دانشجویی یکی از راه های متعارف دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه های زندگی در آمریکا است. این درحالی است که به دانشجویان خارجی که ویزای تحصیلی F1 در آمریکا دارند گفته می شود اجازه کار کردن ندارید، خوب است بدانید طبق قوانین اداره مهاجرت آمریکا USCIS، دارندگان ویزای دانشجویی F1 تحت یک سری شرایط اجازه کار کردن به صورت قانونی دارند. 
On Campus Employment  
همان کار دانشجویی است که هر دانشجو اجازه دارد تا ۲۰ ساعت در هفته، در دانشگاه و تا ۴۰ ساعت در هفته در تعطیلات تابستان در دانشگاه کار کند. طبیعی است درآمد حاصل از این شغل تابع حداقل دستمزد ها و در راستای تحصیل دانشجو بوده است.

(Optional Practice Training (OPT  
دارندگان ویزای F1 به منظور کسب تجربه کاری در آمریکا در راستای رشته تحصیلی خود در خارج از محیط دانشگاه، انتخاب یکی از دو راه زیر را پیش رو دارند:

۱- درخواست برای گرفتن مجوز OPT در حین تحصیل (حداقل دو ترم پس از شروع تحصیل در خاک آمریکا) دانشجو می تواند در این صورت خارج از دانشگاه تا ۲۰ ساعت در هفته در ایام تحصیل و تا ۴۰ ساعت در هفته در ایام تعطیلات ترم تابستان کار کند.

۲- پس از اتمام دوره تحصیل و فارغ التحصیل شدن با گرفتن مجوز OPT از یک تا ماکزیمم ۳ سال (بسته به رشته تحصیلی) در آمریکا کار کند و شانس خود را برای گرفتن اقامت این کشور از راه ویزای H1 بیازماید.

(Curricular Practice Training (CPT 
تمام قوانین این برنامه همانند کار با مجوز OPT است با این تفاوت که دانشجو تنها می تواند برای کارفرمایی که به تایید دفتر دانشجویان بین المللی دانشگاه رسیده و با آن موافقت شده باشد کار کند.

(با مجوز OPT هر جا که دانشجو بخواهد می تواند کار کند، اما با CPT فقط برای یک کارفرما خاص که به تایید دفتر دانشجویان بین المللی رسیده می تواند کار کند)، نکته مهم این است که اگر بیش از یک سال در وضعیت CPT باشید، دیگر واجد شرایط گرفتن OPT نخواهید بود.

Severe Economic Hardship  
دانشجویان خارجی که در خاک آمریکا هستند هرگاه به دلیل شرایط سخت اقتصادی که برایشان پیش آمده باشد، مثل از دست دادن کار دانشجویی یا از دست دادن کمک هزینه های تحصیلی، با اجازه USCIS می تواند تا ۲۰ ساعت در هفته بصورت قانونی خارج از دانشگاه کار کنند.

Employment with an International Organization 
اگر دانشجو در طول تحصیل از طرف یکی از سازمان های بین المللی مستقر در خاک آمریکا همانند World Health Organization پیشنهاد کار یا کارآموزی دریافت کند، می تواند تا ۲۰ ساعت در هفته در راستای رشته مربوطه خود برای این سازمان ها کار کند. شرط دریافت چنین اجازه ای سپری شدن حداقل یک سال از تحصیل دانشجو در آمریکا است.

نکته پایانی: برای دریافت این مجوز ها باید با بخش ادوایزری دانشجویان بین المللی دانشگاه محل تحصیل تماس بگیرید تا راهنمایی به روز و قابل اعتماد دریافت کنید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز