movakelinenglish

اکسپرس اینتری کانادا، کرونا و انتظار

این روزها در اوج پاندمی کرونا اوضاع قرعه کشی متقاضیان برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا بر وفق مراد گروه CEC است. وزارت مهاجرت دولت فدرال کانادا IRCC در تاریخ ۱۹ آگوست ۲۰۲۱ از ۳۰۰۰ نامزد اکسپرس اینتری برای درخواست اقامت دائم دعوت کرد. حداقل امتیاز افراد دعوت شده در این دوره امتیاز ۴۰۳ است. یعنی یک امتیاز کمتر از قرعه کشی قبلی CEC است در حالی که هزاران متقاضی اکسپرس اینتری با امتیاز های بسیار بالاتر همچنان منتظر هستند تا این طلسم شرایط کرونا شکسته شود و برای این گروه افراد هم دعوت نامه صادر شود، اما چرا فقط قرعه کشی اکسپرس اینتری از میان CEC انجام می شود و از متقاضیان دیگر خبری نیست؟

از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا کنون، در ۱۶ قرعه کشی انجام شده تنها دو نوع گروه از مجموعه اکسپرس اینتری انتخاب شده اند:

۱- برنامه تجربه کانادایی یا همان CEC

۲- برنامه نامزدهای استانی یا همان PNP (دریافت 600 امتیاز از دعوت نامه استانی)

دلیل انتخاب نامزدهای اکسپرس اینتری از واجدین شرایط CEC یا PNP به احتمال زیاد حضور فیزیکی آن ها در شرایط کرونا در خاک کانادا است به این ترتیب ریسک انتقال کرونا از سایر کشورها به کانادا کاهش می یابد و هزینه های کمتری برای کانادا در پی خواهد داشت و بهتر می توانند مدیریت کنند. اکثریت قریب به اتفاق کاندیداهای CEC در کانادا هستند و تجربه کار و اتمام تحصیل در دو سال گذشته در کانادا رادارند و بهتر می توانند در جامعه کاری جذب شوند. 

بررسی دعوت نامه های اکسپرس اینتری (ITA) به صورت سالیانه نشانگر این است که تعداد ITA ها در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. تا کنون ۱۰۵/۷۷۹ دعوتنامه برای نامزدهای اکسپرس اینتری صادر شده است. برای سال ۲۰۲۱، وزارت مهاجرت و ‌شهروندی و پناهندگان کانادا IRCC امیدوار است 108/500 متقاضی اکسپرس اینتری را پذیرش کند.

آمار رسمی به گونه ای است که تخمین زده می شود 90 درصد از نامزدهای CEC در استخر اکسپرس اینتری هم اکنون در کانادا حضور دارند و این گروه از نامزدهای اکسپرس اینتری که در کانادا حضور دارند کمتر به موانع مرتبط با کرونا برخورد می کنند دارای اولویت هستند ظاهرا تا بحران کرونا است در بر همین پاشنه می چرخد.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز