movakelinenglish

اگر Study Permit رد شود، چه باید کرد؟

پس از پذیرش در یک دوره دانشگاه یا کالج در کانادا، باید درخواست مجوز تحصیل دهید. پس از دریافت مجوز تحصیل، می توانید وارد کانادا شوید.

رد ویزای دانشجویی Refusal letter دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. به عنوان مثال، شما توانایی مالی ندارید یا افسر مهاجرت که پرونده شما را بررسی می کند قانع نشده است که شما قصد دارید فقط به طور موقت در کانادا بمانید یا واجد شرایط برای ادامه تحصیل هستید. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما را رد کنند.

اگر درخواست شما رد شد، چه می توانید کنید؟

معمولا نامه ی رد درخواست از طرف مامور مهاجرت برای شما ارسال می شود که دلایل عدم پذیرش را مشخص می کند. مهمترین عبارتی که آفیسرهای وزارت مهاجرت در نامه رد درخواست ویزای کانادا می نویسند براساس بند ۱ از تبصره ۲۱۶ از قوانین بررسی درخواست ویزای کانادا است.

بند 216 (1) قانون مجوز های ورود به خاک کانادا IRPR چیست؟به این معنی است که افسر مهاجرت با توجه به مدارکی که نشان دادید، تشخیص داده شما پس از اتمام تحصیلتان در کانادا به کشورتان ایران برنمی گردید پس ویزا نمی دهد و این که می توانید مجددا درخواست ویزا بدهید. به صورت معمول این عبارات در نامه رد درخواست می آید:

- I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay, as stipulated in subsection 216 (1) of the IRPR, based on your travel history.
- I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay, as stipulated in subsection 216 (1) of the IRPR, based on your family ties in Canada and in your country of residence.
- I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay, as stipulated in subsection 216 (1) of the IRPR, based on your personal assets and financial status.
- I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay, as stipulated in subsection 216 (1) of the IRPR, based on your immigration status.
- I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay, as stipulated in subsection 216 (1) of the IRPR, based on the limited employment prospects in your country of residence.
- I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay, as stipulated in subsection 216 (1) of the IRPR, based on your current employment situation.

راه اول: اقدام به درخواست مجدد

سعی کنید این نامه را به دقت بخوانید تا متوجه نکاتی که برای افسر مهاجرت سوال برانگیز بوده شوید و در آن ها تغییرات را ایجاد کنید. در بسیاری از موارد، آنچه باید انجام دهید این است که دوباره درخواست دهید. قبل از اقدام مجدد، توجه داشته باشید که شما باید برای مواردی که افسر مهاجرتی قانع نشده است دلیل بیاورید. به عنوان مثال، شما می خواهید همسر یا فرزندان خود را با اجازه تحصیلی که دارید به کانادا بیاورید. در این حالت، افسر مهاجرت ممکن است فکر کند که شما ارتباط کافی با کشور خود ندارید. در این صورت، هنگام ارسال مجدد درخواست خود، باید نشان دهید که در کشور خود دارای بستگان می باشید و از وابستگی عاطفی برخوردار هستید و پس از پایان تحصیل دلیل کافی برای بازگشت به خانه دارید.همچنین می توانید با پرداخت هزینه کمی به وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا برای اطلاع بیشتر از جزییات دلیل رد شدن خود تقاضای Note Officer کنید که حدود دو ماه طول می کشد برای شما ارسال شود.

راه دوم: درخواست بررسی مجدد

شما می توانید از طریق فرم وب یا ایمیل با افسر مهاجرت تماس بگیرید و درخواست تجدید نظر کنید. هنگامی که چنین درخواست هایی را ارسال می کنید، حتما موارد زیر را در نظر بگیرید: 

- در نامه به افسر مهاجرت رعایت ادب کنید.

- درمورد درخواست خود واضح باشید. توضیح دهید که چرا فکر می کنید مستحق تجدید نظر هستید اسنادی را که از درخواست شما پشتیبانی می کنند ارائه دهید.

- به عناصر بالقوه بشردوستانه و دلسوزانه درخواست خود رجوع کنید (به عنوان مثال سختی ای که با آن روبرو هستید)

البته قابل ذکر است که افسران مهاجرت معمولا بیشتر درخواستهای تجدید نظر را نادیده می گیرند، اما ممکن است تصمیم بگیرند پرونده شما را مجددا بررسی کنند.

راه سوم: شکایت رسمی در دادگاه های کانادا

همچنین امکان در مورد رد درخواست اجازه تحصیل به دادگاه فدرال وجود دارد. این یک رویکرد بسیار جدی و نسبتا مشکل و اغلب بسیار پرهزینه است. پیروزی در دادگاه فدرال بسیار سخت است.

راه هایی برای جلوگیری از رد اجازه تحصیل

به طور معمول، هنگامی که برای مجوز تحصیل از سفارت درخواست می کنید، باید نشان دهید که برای دوره تحصیل واجد شرایط هستید. اگر به دانشگاه یا کالج می روید، نامه پذیرش معمولا بهترین روش برای اثبات پذیرش شماست. شما باید نشان دهید که در طول دوره تحصیل خود از حمایت مالی برخوردار هستید و اینکه اقامت شما موقتی است. توجه داشته باشید که اجازه تحصیل (Study Permit) ویزای غیر مهاجرتی است.

 از جمله موارد مهمی که باید در نظر داشته باشید:

- اثبات اینکه از نظر مالی ثبات دارید و می توانید در حین تحصیل در كانادا از پس هزینه های خود برآیید.
- نامه ای به انگلیسی یا فرانسه خطاب به آفیسر بررسی کننده درخواست می زنید و در آن دلایل خود برای انتخاب کانادا و موسسه ای که پذیرش گرفتید، چرا این رشته را انتخاب کردید به همراه سوابق کاری و علمی و این که به کشورتان پس از اتمام تحصیل بر می گردید ذکر می کنید.
- اثبات اینکه پس از پایان تحصیل كانادا را ترک خواهید كرد. این مورد با اثبات دارا بودن پیشنهاد شغلی در یک کشور دیگر پس از برگشت، یک بلیط برگشت برای خارج شدن از کانادا دارید و یا دارای ملک در یک کشور دیگر هستید، کمک می کند.
- انتخاب رشته تحصیلی که با تجربیات گذشته و اهداف آینده شما ارتباط داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما در ایران زندگی می کنید و در زمینه پزشکی تحصیل کردید، اما برای رشته طراحی گرافیک در کانادا پذیرش گرفتید، ممکن است به دلیل متناسب نبودن رشته با مسیر آموزشی که قبلا شروع کرده اید، تقاضای شما قبول نشود. با این حال، اگر در همان شرایط هستید و در اظهارات شخصی خود توضیح می دهید که قصد دارید برای طراحی بیمارستان یا بخش دیگری از رشته پزشکی در زمینه طراحی گرافیک کار کنید، ممکن است با رد درخواست مواجه نشوید.
- اعتبار پذیرشی که از  کالج، دانشگاه یا موسسه ای در کانادا گرفته اید بررسی میشود. متاسفانه، گاهی اوقات موسسات جعلی به صورت دروغین تبلیغات می کنند و دانشجویان بین المللی را به برای درآمد زایی می پذیرند، که دانشجویان بعدا با رد درخواست بدلیل بی اعتباری موسسه ای گه پذیرش را داده  متوجه این موضوع می شوند. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، ابتدا اطمینان حاصل کنید که موسسه آموزشی (دانشگاه؛ کالج) انتخابی شما در بین موسسات تعیین شده توسط وزارت مهاجرت کانادا که اصطلاحا DLI دارند باشد.

پس از تایید درخواست اجازه تحصیل شما چه اتفاقی می افتد؟

اگر با درخواست اجازه تحصیل شما موافقت شود، به شما اجازه تحصیل داده می شود که برای مدت زمان مشخصی معتبر خواهد بود. سپس پاسپورت را به همراه نامه Pass Request در محدوده زمانی که در ایمیل آمده به سفارت کانادا می رسانید تا ویزا در آن الصاق شود.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز