movakelinenglish

ثبت اطلاعات ورود و خروج به کانادا و دردسرهای آن

از این پس آژانس خدمات مرزی کانادا CBSA این اجازه را با اصلاحیه جدید در قانون Customs Act دارد تا اطلاعات مربوط به ورود و خروج مسافران به کانادا را در یک بانک اطلاعاتی و آماری جمع آوری و ثبت کند و آن را با اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC به اشتراک بگذارد. برنامه ثبت اطلاعات ورود و خروج، بخشی از یک کار مشترک با ایالات متحده آمریکا است که برنامه عملیاتی فراتر از مرز نام دارد. اما با اجرایی شدن این قانون سوالات و چالش هایی به وجود آمده که موجب ایجاد نگرانی هایی به ویژه برای مهاجران و یا کسانی که درصدد دریافت ویزاهای توریستی و دانشجویی کانادا هستند، شده است.

بر اساس آیین نامه جدید اطلاعات ورود و خروج به کانادا از طریق مرزهای زمینی (مشخصا آمریکا) از ماه جون سال ۲۰۱۹ به مرحله اجرا رسیده بود و اخیرا در جولای ۲۰۲۰ برای ورودی های هوایی (فرودگاه ها) نیز اجرا شده است.

کارشناسان این برنامه باور دارند سیستم آماری جدید زمان ورود و خروج به کانادا را پیگیری و ثبت می کند، این آمار به مسئولان مهاجرت دید روشن تر و دقیق تری از مشکلات مربوط به اثبات درستی داده های اطلاعاتی متقاضیان خواهند داد و کار تصمیم گیری در دادن شهروندی به افراد دارای اقامت دائم کانادا و یا صدور ویزاهای توریستی را راحت تر می کند. در ضمن با این روش کانادا اطلاعات سفر شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا را در دست دارند این که به چه کشورهایی رفته اند و چه مدتی در آنجاها بوده اند.

سیستم جدید جمع آوری داده ها به کارمندان وزارت مهاجرت (IRCC) اجازه می دهد که مسائل مربوط به درستی داده های مهاجران را دقیق تر بررسی کنند، به نحوی که در گذشته امکان پذیر نبود.

طبق مقررات فعلی، یک مقیم دائم کانادا باید به طور فیزیکی از هر دوره 5 ساله، 2 سال را در کانادا باشد تا بتواند کارت اقامت خود را تمدید کند و یا کسانی که در مرحله طی کردن فرآیند شهروندی هستند باید در هر دوره 5 ساله، 3 سال در کانادا حضور داشته باشند. ساکنان اقامت دائمی که اسپانسرشیپی همسر خود را پذیرفته اند مطابق قانون باید در کانادا اقامت و حضور فیزیکی داشته باشند. حالا با اجرایی شدن این قانون اگر اطلاعات سفر به مقامات مسئول در امر مهاجرت نشان دهد که این درخواست دهندگان، مطابق این الزامات رفتار نمی کنند، می توانند وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهند و کارت اقامت جدید برایشان صادر نشود و یا نتوانند شهروندی کانادا را دریافت کنند. از این به بعد بانک اطلاعاتی ورود و خروج به کانادا هنگام درخواست شهروندی افراد، به عنوان مرجع سابقه حضور متقاضیان در کانادا مورد استفاده قرار می گیرد. این اطلاعات به IRCC اجازه می دهد که اطلاعات مرتبط با سفر را کنترل کند تا راست آزمایی اطلاعات مطابق با قانون مورد بررسی قرار دهد، کسانی که سابقه بیش از حد معین شده در ویزا، در کانادا مانده اند را مشخص کنند و بتوانند تایید نمایند که آیا اسپانسر مالی متقاضی در کانادا ساکن هست یا خیر؟

و اما مشکلاتی که ممکن است برای متقاضیان ویزاهای توریستی یا دانشجویی ایجاد شود چگونگی استفاده دولت از هوش مصنوعی در این سیستم جدید است. اطلاعاتی که جمع آوری می شود، شامل بیوگرافی مسافران (متقاضیان انواع ویزاها) است منتج به ایجاد یک فایل آماری می شود که می تواند به ایجاد برداشت کلیشه ای در مورد افراد منجر شود. برای مثال در این مجموعه آماری ممکن است سابقه شهروندان کشوری که با ویزای قانونی وارد کانادا می شوند و معمولا بیش از حد مجاز در کانادا می مانند یا تقاضای پناهندگی می کنند می تواند در صدور ویزا اثر گذار باشد و دردسر درست کند. این هوش مصنوعی است که بر اساس آمار تصمیم می گیرد و درک انسانی در آن دخالت ندارد که می تواند درخواست ویزای شهروندان این کشور اتوماتیک رد شود! یا متقاضی ویزا، مسافری با ریسک بالا در نظر گرفته می شود، حتی اگر وضعیت شغلی و تاریخچه سفر های متقاضی قابل قبول و عالی باشد چون شهروندان آن کشور ریسک بالا شناخته شده اند.

نگرانی هایی از این دست که می تواند با ثبت این اطلاعات دولت کانادا چه اطلاعاتی خواهد داشت؟ چطور از آن استفاده خواهد کرد؟ و آن را با چه کسانی به اشتراک خواهد گذاشت؟ برای چه مقاصدی استفاده می شود و چه استاندارد هایی در زمینه حفظ منافع شخصی افراد باید در نظر گرفته شود؟ به عنوان مثال این اشتراک گذاری اطلاعات مسافر ورودی یا خروجی کانادا با سازمان های ثالث می تواند قوانین دسترسی به اطلاعات و حريم شخصی را نقض کند و این که نتایجی که از نقص احتمالی در سیستم و درز اطلاعات مسافرین ایجاد خواهد کرد، چنین اتفاقی می تواند به همه صدمه بزند.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2020.
طراحی: کانون هنرپرداز