movakelinenglish

مهاجرت به آمریکا موقتا ممنوع شد!

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با صدور فرمانی ورود متقاضیان مهاجرت به آمریکا را برای ۶۰ روز متوقف کرد با این امکان که در صورت نیاز برای دوره های بعدی و به مدت نامشخصی این ممنوعیت تمدید شود. این فرمان اجرایی که از روز چهارشنبه سوم اردیبهشت عملیاتی شد به بهانه جلوگیری از انتشار بیماری کوید۱۹ در آمریکا صادر شده و گروه های زیر را تحت تاثیر ممنوعیت قرار می‌دهد:

آن دسته از افرادی که از خارج آمریکا قصد مهاجرت و گرفتن کارت سبز دارند شامل اعضای خانواده دارندگان گرین کارت، فرزندان بالای ۲۱ سال، والدین و خواهر/برادر شهروندان آمریکا، برندگان لاتری، کارت سبز کاری EB1, EB2, EB3 مگر این که در یکی از استثناها بگنجند.

استثناها:

- پزشکان، پرستاران، محققان پزشکی و بخش سلامت و کسانی که ورودشان در راستای منافع ملی‌ست معافند.

- ویزای سرمایه‌ گذاری EB5 معاف است.

این بندها ممکن است اصلاح یا گسترش داده شود. این فرمان اثر فوری ندارد چرا که وزارت امور خارجه مصاحبه‌ها را مدتی است که معلق کرده‌ است.

مفاد:

- ورود خارجیان به آمریکا به عنوان مهاجر تعلیق می‌شود.

- به کسانی اعمال می‌شود که خارج از آمریکا هستند.

- کسانی که ویزای مهاجرتی معتبر دارند معافند.

- همسران و فرزند زیر ۲۱ سال شهروندان آمریکا معافند.

- فرمان اجرایی فعلا اثری بر ویزاهای غیرمهاجرتی- مانند ویزای H1b - ندارد اما دولت را موظف می‌کند ظرف ۳۰ روز در مورد اثر آنها بر اقتصاد گزارش دهد. ممکن است محدودیت‌های بیشتر آنگاه اعمال شود.

از ساعت ۱۱:۵۹- ۲۳ آوریل به مدت ۶۰ روز اجرایی می‌شود و قابل تمدید است.

رییس‌جمهور از اختیار تفویض شده به او بر اساس ماده ۲۱۲ (اف) قانون مهاجرت در صدور این ابلاغیه استفاده کرده است.

متن ابلاغیه ریاست جمهوری:

https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/proclamation-suspending-entry-immigrants-present-risk-u-s-labor-market-economic-recovery-following-covid-19-outbreak/