movakelinenglish

کبک

کبک - Quebec

About us

استان کبک (با تلفظ صحیح کوبک) با وسعتی تقریبا برابر ایران (۱٬۶۶۷٬۴۴۱ کیلومتر مربع) در شرق کانادا واقع شده است و بزرگ‌ ترین استان این کشور به شمار می‌آید. از نظر جمعیت این استان بعد از انتاریو دومین استان پر جمعیت کانادا محسوب می‌شود. بنا بر آمار سال 2019، جمعیت این استان 8,485 میلیون نفر است. مرکز استان کبک سیتی است اما بزرگ ترین شهر آن مونترال می باشد. زبان رسمی کبک فرانسه است و مونترال بزرگ‌ ترین شهر فرانسه زبان جهان پس از پاریس می باشد، ضمن اینکه این شهر تعداد قابل توجهی جمعیت انگلیسی زبان نیز دارد. حدود ۸۰٫۹% از مردم این استان به زبان فرانسه، ۷٫۸% به زبان انگلیسی و ۱۰ درصد به زبان‌ های دیگر تکلم می‌کنند.

شعار کبک این است: Je me souviens (من به خاطر می‌آورم) که بر روی نمای خارجی بنای پارلمان حکاکی شده است و بر روی نشان شهر و پلاک‌ های خودروها هم دیده می‌شود. سرود ملی غیر رسمی کبک نیز، سرود مارسیز، سرود ملی فرانسه، است.

برای مشاهده موقعیت استان کبک بر روی نقشه، کلیک کنید.

 

Image

جغرافیا کبک

این استان از شمال با استان نیوفنلاند و لابرادور، از غرب با انتاریو، از شرق با نیوبرانزویک و نواسکوشیا و از جنوب نیز با ایالت نیویورک کشور آمریکا هم مرز است. حدود 80% ساکنان کبک در مراکز شهری که در حاشیه رودخانه تاریخی و زیبای لارنس واقع شده است، زندگی می کنند. زمین های پست اطراف این رودخانه دارای بیش از یک میلیون دریاچه و رودخانه است. گستردگی جغرافیایی این استان تنوع آب و هوایی منطقه را موجب می شود. سرزمین کبک آمیزه‌ای از جغرافیای متنوع است. این سرزمین به سه بخش بزرگ جغرافیایی از شمال به جنوب تقسیم گردیده‌ است. فلات لورانسین حدود ۹۵٪ مساحت کبک را اشغال کرده و جزئی از کانادا می باشد و یکی از قدیمی ترین عوارض جغرافیایی جهان است. مرز جنوبی آن شامل لورانتید، رشته کوه معروف به تپه‌های گرد، جنگل‌ها و دریاچه‌هاست. زمین‌های کم ارتفاع سن لوران دشتی متشکل از زمین‌های واقع در حاشیه دو طرف رودخانه با همان نام است.

در جنوب آن رشته کوه گرد و پر درخت آپالاش سر به فلک کشیده و سرزمین زراعتی را قطع می‌کند. دامنه این رشته کوه تا ایالات متحده آمریکا ادامه یافته‌ است.

About us

آب و هوای کبک

نوار جنوبی این استان که اکثر جمعیت را در خود جای داده دارای آب و هوای معتدل است و از چهار فصل سال بهره مند می باشد. در بهار که برف ها شروع به آب شدن می نماید دمای هوا رو به افزایش می رود. تابستانی معتدل تا گرم دارد و این فصلی است که همراه با فعالیت های فراوان در استان و مردم است. فصل پاییز بسیار زیباست. با کاهش تدریجی دما رنگ درختان، فرشی رنگین را در طبیعت به نمایش می گذارند. این همان لحظه ای است که عکاسان از آن استقبال فراوان کرده و هزاران عکس جذاب و زیبا را تهیه می کنند. با شروع زمستان سردترین زمان سال شروع می شود که همراه با بارش های برف است. سخت ترین سرما مربوط به ماه ژانویه است و دما تا 20- پایین می‌رود. در این فصل فعالیت های ورزش های زمستانی آغاز می گردد. این فصل در کبک معروفیت فراوانی دارد.

Image
Image

تاریخچه کبک

استان کبک نام خود را از ساکنان غیر بومی ایالت گرفته است. این کلمه از زبان میک مکسی وارد شده است. اگر چه گروهای الگوکیون، ایروکیون و اینوییت نیز در این سرزمین که امروزه کبک نام دارد، ساکن بوده اند. واژه کبک به معنای ”تنگ، باریک” اشاره به رودخانه سنت لورنس دارد که در نزدیکی شهر کبک باریک می شود. کبک یکی از اولین مناطق در آمریکای شمالی است که توسط اروپاییان کشف شد. ژاک کارتیر حضور فرانسوی ها را در منطقه در سال 1543 آغاز کرد. اولین اقامت دائمی فرانسوی ها در کبک 70 سال بعد به وسیله گروهی به رهبری ساموئل دی چمپلین آغاز شد. استعمارگران در کبک سیتی اقتصادی را ایجاد کردند که در آن اجناسی را با ایروکیون و الگوکیون ها در عوض خز مبادله می کردند. از آغاز سال 1600 به بعد، کبک مقصد اصلی برای اقامت فرانسوی ها و همچنین نقطه شروع برای اکتشاف مناطق دیگر کانادا بود. اواسط 1700 دوره مهمی از انتقالات در کبک بود. پس از یک سری جنگ ها، نیروهای انگلیسی جنرال لوییس جوزف دی مونتکالم را در دشت آبراهام در خارج از کبک سیتی در سال 1759 شکست دادند. نتیجه جنگ این بود که فرانسه تمامی مناطق متصرفه کانادا را به بریتانیای کبیر واگذار کرد و کبک دیگر تحت کنترل فرانسه نبود. این امر زمینه را برای تبدیل شدن کبک به یکی از چهار استان کشف شده در کانادا درسال 1876 آماده کرد. در اواسط قرن بیستم کبک یک دوره مدرنیزه شدن را که به انقلاب آرام مشهور است، پشت سر گذاشت. در طول این دوره کبک از یک جامعه کشاورزی سنتی به سمت یک جامعه شهری مدرن حرکت کرد. در این دوره، استاندارد زندگی در استان همگام با افزایش آگاهی از میراث زبانی و فرهنگی خاص کبک افزایش یافت.

About us

اقتصاد کبک

کبک از نظر جهانی دارای اقتصاد مستحکم و معتبری است. در سال 2009 تولید ناخالص داخلی آن معادل 255 میلیارد دلار آمریکا بوده است که از نظر مقایسه معادل تولید ناخالص داخلی سنگاپور و امارات متحده عربی می باشد. میانگین رشد اقتصادی سالانه آن با 1.2 درصد حتی بیش از آلمان و فرانسه در بین سال های 2005 تا 2009 بوده است. سرانه تولید ناخالص داخلی آن به ارزش بیش از 32 هزار دلار است که رتبه 26 ام جهان را در سال 2009 به خود اختصاص داده است. بخش های مهم اقتصادی شامل هوا فضا، فن آوری اطلاعات، دیجیتال و چند رسانه ای، حمل و نقل زمینی، تولیدات محصولات کشاورزی و دامی، معادن و فلزات، اپتیک و فوتونیک و ... می باشد. مطابق با آمارهای موجود طی 5 سال آینده 21 درصد و طی ده سال بعد 61 درصد کسب و کارهای کوچک و متوسط به دوران بازنشستگی می رسند که باید با جانشین های معادل خود جایگزین شوند. این بدان معناست که فرصت های جدید برای سرمایه گذاری و اشتغال رو به ازدیاد است.

 

Image

توریسم کبک

کبک با فرهنگ اروپایی خود یکی از جاذبه های پر رنگ و شاخص در قاره آمریکا است. شهر کبک سیتی قدیمی ترین شهر در آمریکای شمالی است. کبک سیتی تنها شهر در آمریکای شمالی است که دور تا دور آن دیواری تاریخی کشیده شده و به عنوان میراث فرهنگی جهانی در یونسکو ثبت شده است. می توان به آثار برجسته این شهر مانند Chateau Frontenac و City Fortifications اشاره کرد این شهر به خاطر داشتن خیابان های باریک و زیبا و ساختمان های سنگی و رنگارنگ و تاریخی اش شناخته شده است. همچنین جاذبه های گردشگری فراوانی از جمله موزه تمدن (Musée de la Civilization) و محله خوش منظره Quartier Petit-Champlain در کبک سیتی قرار گرفته است. شهر مونترال بزرگترین شهر کبک و قطب جشنواره های متعدد فرهنگی این استان هر ساله افراد بیشماری را جذب خود می کند.

About us

دولت و سیاست در کبک 

دولت کبک به جهت حمایت‌ از خانواده‌ ها، کودکان، زنان سرپرست خانوار شهرت دارد. استان کبک دارای سیستم سیاسی دموکرات یا همان مردم سالار، پارلمانی و فدرال است. قوانین مربوط به کبک توسط مجلس استانی یا فدرال انتخاب می شوند. مجلس آن ها از مجلس ملی و فرمانداری تشکیل شده است. 125 نماینده مجلس ملی که در یک دوره 5 ساله انتخاب می شوند. مجلس فدرال شامل یک مجلس عوام و یک مجلس سنا می شود. کبکی ها نمایندگان مجلس عوام اتاوا را که 295 عضو دارد برای مدت 5 سال با رای گیری عمومی انتخاب می کنند. در انتخابات نیمه دوم سال 2018 برای مدت 4 سال حزب راست ملی گرا کبک به نخست وزیری آقای فرانسوا لگو انتخاب شد.

 

Image

مالیات در کبک

در کبک، مالیات استانی (QST) به طور کلی 9.975٪ از قیمت خرید یا اجاره کالاها و خدمات گذشته از استثنائات خاص است. این 9.975٪ علاوه بر نرخ مالیات دولت فدرال(GST) 5٪ و نرخ کل برای کبک را به 14.975٪ می رساند. در کبک، یک بیزینس باید تمام مالیات های فروش قابل اجرا را در صورت فروش کالاها یا ارائه خدمات در کبک، جمع آوری و از آن خارج کند. اگر مطمئن نیستید که باید برای کبک مالیاتی جمع آوری کنید، معمولا می توانید با تماس با دولت کبک کمک های رایگان دریافت کنید. همچنین می توانید با یک حسابدار یا حقوقدان معتبر مجرب و متخصص در قانون مالیات در کبک تماس بگیرید.

Image

بهداشت و سلامت کبک

در کانادا، همه استان ها و شهرها باید مراقبت های بهداشتی همگانی و عمومی رایگان برای همه شهروندان و افرادی که مقیم قانونی کانادا هستند، فراهم سازند. اکثر خدمات بهداشتی در کبک با ارائه کارت بهداشت این استان به نام ملدی بدون پرداخت هیچ هزینه ای از سوی بیمار، ارائه می شود. پروسه هایی به هیچ وجه ضروری نیستند (مانند جراحی های انتخابی زیبایی و تعدادی از پروسه های درمانی دندان) معمولا مشمول آن نمی شوند. برنامه مراقبت بهداشتی کبک شامل پرداخت هزینه های خدمات درمانی برای شهروندان و دارندگان PR کبک به صورت رایگان تامین می باشد. این برنامه شامل آزمایش های پزشکی، تست دارو، مراقبت های اورژانسی، مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های اورژانسی دندانی می شود.

Image
About us

تحصیل در کبک

کبک دارای ارزانترین و وسیع ترین سیستم آموزشی در آمریکای شمالی است. این استان دارای مدارس ابتدایی و دبیرستان با هزینه عمومی است که به زبان انگلیسی و فرانسه تدریس می کنند. هرچند که طبق مقررات زبان فرانسه کبک، دانش آموزان باید به مدارس فرانسه زبان بروند مگر آنکه خودشان یا والدینشان و یا خواهر و برادرانشان قبلا در مدارس انگلیسی زبان بوده باشند. این قانون بخشی از تلاش برای حفظ زبان فرانسه در کبک، در میان یک کشور که اکثریت آن انگلیسی زبان هستند، می باشد. در حالی که در اکثر استان های کانادا تحصیل با هزینه عمومی را تا پایان پایه دوازده ارائه می دهند، دانش آموزان دبیرستانی کبک، دیپلم خود را در پایه 11 اخذ می کنند. پس از پایان دبیرستان، دانش آموزان کبک ممکن است پیش دانشگاهی رایگان بگذرانند یا تصمیم به گذراندن برنامه های شغلی که در سیستم سی ای جی ای پی استان ارائه می شود، بگیرند. در این مدارس با هزینه رایگان، می توان در برنامه دو ساله پیش دانشگاهی یا برنامه سه ساله شغلی برای دیپلم تحصیل کرد. کبک به این دلیل این ساختار را برای سیستم آموزشی انتخاب کرده است که اطمینان یابد حداقل مقداری از تحصیلات بعد از دبیرستان به طور عمومی در دسترس همگان است. سیستم دانشگاه ها در کبک شامل شبکه ای از موسسات است که تحصیلات کلاسی- جهانی را به هر دو زبان ارائه می دهند. با وجود آنکه تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا (در صدر آن دانشگاه قدیمی مک‌گیل) در این شهر واقع هستند، شهریه آن از بسیاری از دانشگاه‌ های کانادا کمتر است. دولت کبک وام کم ‌بهره مناسبی به دانشجویان کبکی می‌ دهد و با اتمام موفقیت آمیز تحصیل، نیمی از این وام بخشوده می‌شود. 
جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه و کالج های استان کبک، کلیک کنید.

 

About us

مهاجرت به کانادا از طریق استان کبک

برنامه های مختلف مهاجرتی کبک عموما بر این استدلال که ورود منظم مهاجرین علاوه بر بالا بردن غنای فرهنگی کبک توجیه اقتصادی نیز دارد و برای آینده و توسعه کبک یک نیاز است شکل گرفته عبارتند از:
1- برنامه های مهاجرتی ویژه نیروی ماهر و متخصص PEQ و Arrima
2- برنامه سرمایه گذاری کبک
3- الحاق خانواده ها Family Reunification (برنامه اسپانسرشیپ همسر و والدین)
4- پناهندگان و دیدگاه انسان دوستانه Refugees

بر این اساس دولت کبک برای سال 2021 در نظر دارد به متقاضیان برنامه های مختلف (متخصصین، سرمایه گذاران، اسپانسرشیپ خانواده ها و پناهندگان) تا سقف 44،500 هزار نفر اقامت دائم بدهد. در جدول زیر ماکزیمم پذیرش های کل برای هر گروه برای سال های 2018، 2019 و 2020 نشان داده شده است.

2020

2019

 2018

برنامه های مختلف مهاجرتی کبک

22,000

20,100

26,300

متخصصین(ARRIMA,PEQ)

3,600

3,300

4,300

سرمایه گذاران

700

800

700

توجیه اقتصادی

10,200

9,400

12,100

الحاق خانواده ها

7,500

7,500

8,800

پناهندگان

500

800

800

سایر برنامه های مهاجرتی

44,500

42,000

53,000

جمع کل پذیرش

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز