movakelinenglish

آلبرتا

آلبرتا _ Alberta

Image

آلبرتا از استان های غربی کانادا و مرکز نفتی کانادا است. پایتخت آلبرتا شهر ادمونتون که در مرکز استان واقع شده است، می باشد. دو شهر مهم این استان ثروتمند، ادمونتون و کلگری است. جمعیت آلبرتا در سال 2019 برابر 4.371.000 نفر سرشماری شده است. آلبرتا چهارمین استان مشهور و با اقتصاد قوی کانادا به شمار می رود. این استان از شرق با ساسکاچوان، در غرب با بریتیش کلمبیا و در جنوب با آمریکا همسایه است.

برای مشاهده موقعیت جغرافیای آلبرتا، کلیک کنید.

Image

جغرافیای آلبرتا

مساحت آلبرتا 661.848 کیلومتر مربع است و از لحاظ وسعت، بعد از کبک، انتاریو، بریتیش کلمبیا در رده چهارم وسیع ترین استان های کانادا قرار دارد. تعداد زیادی رودخانه و چشمه و دریاچه در این استان قرار دارد و منبع آب و همچنین پوشش گیاهی خوبی است. سه دریاچه بزرگ آلبرتا عبارتند از Lake Claire, Lesser Slave Lake, Lake Athabasca.
طولانی ترین رود این استان Athabasca River می باشد که از رشته کوه های راکی که در غرب آلبرتا قرار دارد سرچشمه گرفته است. ادمونتون (پایتخت آلبرتا) در محدود خط تراز شمالی کانادا واقع شده است که به منابع بزرگ نفت نزدیک است. در جنوب ادمونتون و به فاصله 280 کیلومتری (170 مایل) شهر کلگری واقع شده است. بیش از 75 درصد جمعیت آلبرتا در این دو شهر زندگی می کنند.

Image

آب و هوای آلبرتا

آلبرتا دارای آب و هوای خشک قاره ای با تابستان گرم و زمستان سرد می باشد. در تابستان درجه حرارت تا 40 درجه می رسد. البته عرض این استان 1200 کیلومتر است و از آب و هوای متنوعی برخوردار است. دمای هوای ادمونتون در ژانویه 15- و در جولای 23+ می باشد. آلبرتا دارای 4 بخش آب و هوایی کوهستانی، جنگل شمالی، پارک و دشت می باشد. در مرکز و شمال آلبرتا هنگام بهار گل های شقایق و آفتابگردان را به وسعت می بینید. همچنین در قسمت جنگلی درختان صنوبر، بید، کاج و درختان با برگ های خزان را می بینید. 

About us

تاریخچه آلبرتا

سرخپوستان حداقل 10 هزار سال پیش وارد آلبرتا شدند. تصور می شود آن ها در اواخر عصر یخبندان از سیبری به آلاسکا و سپس شرق کوه های راکی و نزدیک آمریکا آمده اند. اروپایی ها، بسیاری از این بومیان را از این قسمت بیرون راندند اما هنوز این اقوام در آلبرتا دیده می شوند و بخش مهمی از تاریخچه آلبرتا را تشکیل می دهند.

آلبرتا در سال 1905 به عنوان استانی مستقل به کنفدراسیون کانادا پیوست. این استان به نام چهارمین دختر ملکه ویکتوریا نامگذاری شده است. تا سال 1868 اداره این ناحیه به همراه بیشتر نواحی که امروزه کانادا را تشکیل می دهد تحت کنترل شرکت Hudsons’s Boy قرار داشت. در ابتدا کشاورزی و صنعت معدن، حرفه اصلی مردمان این استان بود. این استان در دوران رکود اقتصادی دهه 1920 ضربه شدیدی خورد اما با حرکت های پر قدرت دولت، وضعیت خود را بهبود بخشید. بهره برداری از منابع نفتی و گازی که قطبی مهم در اقتصاد امروزه استان محسوب می شود در سال 1947 آغاز شد. به کمک درآمد خوب منابع طبیعی، آلبرتا توانسته است در بخش های مختلف اقتصادی و آموزشی سرمایه گذاری کند.

About us

اقتصاد آلبرتا

آلبرتا دارای یکی از قویترین اقتصاد ها در کانادا می باشد، که متکی به صنعت نفت و کشاورزی است. GDP سرانه در سال 2007 بالاترین مقدار در بین استان های کانادا با 74825$ است، که 61% بیشتر از میانگین ملی کانادا است. بر اساس سرشماری 2006 متوسط درآمد سالانه خانوار بعد ز کسر مالیات برابر 70986$ (در مقایسه با 60270$ در کل کانادا) بوده است.
72% جمعیت آلبرتا در کریدور 400 کیلومتری ادمونتون، کلگری با تراکم بالا زندگی می کنند. یک مطالعه توسط بانک TD نشان داد که تولید ناخالص داخلی سرانه این استان 10% بالاتر از حد متوسط مناطق شهری آمریکا و 40% بالاتر از کانادا با حفظ سبک زندگی کانادایی و مزایای رقابتی پزشکی است.
موسسه Fraser معتقد است آلبرتا دارای سطح بالایی از آزادی اقتصادی در کانادا و رتبه دوم در میان کشورهای آمریکایی است.

About us

توریسم آلبرتا

از آغاز قرن بیستم به مقصد گردشگری تبدیل شده است. مناطقی برای اسکی، پیاده روی گرم، کمپینگ، مرکز خرید غرب ادمونتون، پارک ملی بوفالو، یخزار کلمبیا و ... مورد توجه توریست ها است. هر سال حدود 4 میلیون بازدید کننده دارد که از انتاریوی کانادا، آمریکا و اروپا می آیند. پارک ملی Banff کیلومتری غرب کلگری و Jasper کیلومتری غرب ادمونتون از بهترین مناطق دیدنی به شمار می آید. 5 مرکز مورد حفاظت یونسکو در آلبرتا واقع شده است: پارک کوه های راکی/یخچال های طبیعی پارک بین المللی صلح/ پارک ملی بوفالو/ پارک دایناسور/Head smashed buffalo.

دریاچه لوئیس در رشته کوه های راکی کانادا از محل های مورد نظر توریست های است. ادمونتون دروازه ورود به تنها مسیر معادن طلای یوکون و جویندگان سفر طاقت فرسای آن است. Drumheller یا مرکز دایناسور جهان در اینجا واقع شده است.

About us

دولت و سیاست آلبرتا

دولت آلبرتا به صورت دموکراسی پارلمانی و با قوه مقننه و مجلس مقننه با 87 عضو سازمان یافته اداره می شود. دولت های محلی و هیات مدیره مدارس قسمت های کوچکتر دولت هستند. ملکه الیزابت دوم رئیس دولت آلبرتا است و در آلبرتا وظایف او را فرماندار Donald Ethell انجام می دهد. آلبرتا به طور سنتی سه حزب سیاسی: محافظه کاران پیشرو، لیبرال ها، سوسیال دموکرات دارد. نخست وزیر فعلی Jason Kenney از حزب محافظه کار از سال 2019 تاکنون است. شهر ادمونتون مقر دولت آلبرتا است. 

About us

مالیات در آلبرتا

درآمد دولت از حق امتیاز استفاده از منابع طبیعی تجدید ناپذیر 30%، مالیات بر درآمد 22% و سایر شرکت ها 20% و کمک های مالی از دولت فدرال برای پروژه های زیربنایی 9.8% و 17% دیگر موارد می باشد. آلبرتا تنها استان در کانادا بدون مالیات است؛ اما ساکنان ملزم به پرداخت مالیات فدرال 5% می باشند. همچنین 10 درصد از درآمد مشمول مالیات است. همچنین معافیت های مالیاتی برای درآمدهای زیر 17787$، افراد معلول، دانش آموزان و افراد مسن وجود دارد. شهرداری های نیز مالیات بر املاک وضع می کنند.

About us

بهداشت و سلامت آلبرتا

آلبرتا دومین استان در کانادا با نظام سلامت Tommy Douglas-Style است. تمام شهروندان آلبرتا طبق قانون جز نظام بهداشت رایگان می باشند. طبق قوانین کانادا، تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم می تواند از خدمات درمانی رایگان دولتی استفاده نمایند. بدین معنی که هزینه اکثر خدمات درمانی به طور مستقیم از شهروندان دریافت نمی شود. البته بعضی از خدمات خاص جز این طرح نمی باشد (برای مثال عمل زیبایی و مراقبت های دهان و دندان). لیست خدمات دولتی در هر استان متفاوت است. سالانه مبلغ 3,500$ برای بهداشت هر نفر در استان آلبرتا هزینه می شود. که این مبلغ جز بالاترین در کانادا می باشد. 

تمام موسسات بهداشتی زیر نظر دولت آلبرتا با 9 بخش کنترلی AHS هستند. همچنین خدمات آمبولانس هوایی و زمینی وجود دارد.

About us

آموزش و تحصیلات دانشگاهی در آلبرتا

تحصیل در این استان برای شهروندان و کسانی که کارت اقامت دائم دارند، رایگان است و سیستم آموزشی با هزینه مالیات تامین می شود. کیفیت بالای مدارس باعث شده است که مدارس عمومی استقبال بیشتری از مدارس خصوصی داشته باشند. بیش از 104 هزار دانشجو در دانشگاه های استان آلبرتا مشغول به تحصیل هستند. دولت در حدود 5000$ سالانه برای هر دانشجو هزینه می کند. همچنین 15 کالج با بودجه دولت مشغول به آموزش هستند. 

About us

فرهنگ و جشن ها در آلبرتا

این استان دارای فرهنگ متنوع از اقوام مهاجر می باشد. در سراسر استان به خصوص دو شهر اصلی ادمونتون و کلگری می توان هنر، موسیقی و غذاهای متنوع از سراسر جهان را یافت. یکی از نمونه های فرهنگ مهاجرین جشن Calgary’s Carifest می باشد. این مراسم سالیانه فرهنگ Caribbean را در استان جشن می گیرد.

این استان به دلیل داشتن مهاجر دارای فرهنگ های مختلف می باشد. شهر ادمونتون به داشتن جشنواره های ممتاز معروف می باشد.

فرهنگ این استان تاثیر گرفته از اسکان مرزی و کشاورزی سنتی می باشد. عالی ترین نمونه ”فرهنگ گاوچرانی” Calgary Stampede می باشد. این جشن هر ساله در تابستان برگزار می شود که شامل سوارکاری و گاو بازی می باشد.

Image

مهاجرت به آلبرتا

افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های مهاجرتی استان آلبرتا را دارند، باید یکی از 3 شرط زیر را داشته باشند:

1- در یکی از موسسات یا دانشگاه کانادایی تحصیل کرده باشند. (افرادی که در دانشگاه های آلبرتا تحصیل کرده باشند، از امتیاز ویژه ای برخوردار هستند)

2- دارای یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای آلبرتایی باشند.

3- دارای سابقه مدیریت بخش کشاورزی با حداقل سرمایه 500 هزار دلاری باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

اطلاعات ارائه شده در این سایت فقط جنبه اطلاعات عمومی داشته و نباید توصیه حقوقی در نظر گرفته شود.
خدمات مشاوره مهاجرتی صرفا توسط وکیل قانونی در امور مهاجرت مجاز است، هرگونه مشاوره مهاجرتی توسط سایر افراد فاقد ارزش است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه مهاجرتی یوسفی محفوظ است.
© کپی رایت موسسه مهاجرتی یوسفی (میهن گزین) 2021.
طراحی: کانون هنرپرداز